MITis loodi suhu paigutatav «hiir» - kehast halvatud saavad sellega arvutit ja ratastooligi juhtida

PM Tervis
Copy
Foto: augmental.tech

Tomás Vega, kes hakkas kogelema viieaastaselt, on nüüdseks kaasasutaja ja tegevjuht ettevõtes Augmental, mis on pühendunud liikumispuudega inimeste elukvaliteedi parandamisele. Vega alustas programmeerimist 12-aastaselt ning on oma varasest noorusest saadik olnud kirglik tehnoloogia abil inimvõimete täiustamise huviline.

MouthPad on Augmentali esimene toode. See uuenduslik seade võimaldab kasutajatel juhtida arvuteid, nutitelefone ja tahvelarvuteid keele ja pea liigutuste abil. Seade kasutab surveanduriga puuteplaati, mis asub kurgulaes, ja liikumisandureid, mis tõlgivad keele ja pea liigutused reaalajas läbi Bluetoothi kursori kerimiseks ja klõpsamiseks.

Vega selgitab, et inimese keel on erakordselt sobilik selliseks tegevuseks, kuna see koosneb kaheksast lihasest ja enamik lihaskiududest on aeglase tõmbega, mis tähendab, et nad ei väsi kiiresti. See avastus on viinud selleni, et MouthPad on muutunud asendamatuks abivahendiks paljudele, sealhulgas kvadripleegiaga ehk neljajäsemehalvatusega inimestele, kes õpivad kolledžis matemaatikat ja arvutiteadust.

MouthPadiga saavad kasutajad kerida üles, alla, vasakule ja paremale, libistades oma keelt. Nad saavad ka paremklikkida, tehes imemisžesti ja vasak-klikkida, vajutades kurgulage. Inimesed, kellel on keele kontrollimine keerulisem, saavad kasutada hammustusi, kokkusurumisi ja muid žeste ning parema kaelakontrolliga inimesed saavad kursori liigutamiseks kasutada pea-jälgimist.

Vega ja tema meeskond loovad iga MouthPadi kasutaja suu skaneeringu põhjal, tagades seeläbi personaalse sobivuse ja mugavuse. Kasutajad saavad kerida, klõpsata ja isegi keerulisemaid žeste kasutada, et suhelda oma lemmikseadmetega, suurendades nende iseseisvust ja elukvaliteeti.

Foto: augmental.tech

Paljud Augmentali praegused kasutajad on seljaajuvigastusega inimesed, kellel on mõnel juhul käed liikumisvõimetud ja teistel pead liikumisvõimetud. Seadet on kasutanud ka mängurid ja programmeerijad. Ettevõtte sagedamad kasutajad suhtlevad MouthPadiga iga päev kuni üheksa tundi.

Augmentali eesmärk on muuta arvutid ja muud digitaalsed seadmed kättesaadavamaks kõigile, olenemata nende füüsilistest võimetest. Vega visioon on pakkuda tulevikus alati kättesaadavat, töökindlat ja privaatset liidest, mis võimaldab kõigil digitaalse maailmaga suhelda vabalt ja loomulikult.

Ettevõte töötab juba uue MouthPadi versiooni kallal, mis reageerib sosinatele ja peenematele liigutustele, ning loodab järgmisel aastal saada USA toidu- ja ravimiametilt heakskiidu, et laiendada seadme kasutusvõimalusi. Vega usub, et Augmentali tehnoloogia võib olla tööriist, mis toob kasu kõigile, sõltumata nende füüsilisest seisundist.

Allikas: Massachusetts Institute of Technology 

Allikas: Medicalxpress

Tagasi üles