FOTOD ⟩ Lauluväljakul avati mobiilne koroonaviiruse testimise telk (6)

Copy

Riik, perearstid ja erameditsiiniettevõtted on alustanud koostööd, et käivitada kaheksas Eesti linnas perearsti saatekirja alusel tasuta koroonaviiruse laiendatud testimine, mille vastus antakse kahe tööpäeva jooksul.   

Esimene drive-in-põhimõttel tegutsev proovivõtukoht avati täna Tallinnas ning avatakse järgnevatel päevadel veel Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel.

Tegeletakse ka kodustestimise teenuse võimaldamisega lähipäevadest alates.

Haigestumisel peavad inimesed helistama oma perearstile, kes hindab patsiendi koroonaviiruse testimise vajadust vastavalt terviseameti protokollile. Kui perearst peab testimist vajalikuks, siis vormistab ta digitaalse saatekirja.

Saatekirja saanud patsiendile helistab seejärel spetsiaalne testimiskeskus ning lepib inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel kahe tööpäeva jooksul ning vastus läheb digilukku.

Esimene koroonaviiruse testimise drive-in-ala loodi Tallinna Lauluväljaku Mäe värava juures paiknevale parklaalale.  «Lauluväljaku meeskond annab oma panuse, et me riigi ja rahvana ühiselt tekkinud kriisiga hakkama saaksime. Meie ala ja inventar on testijate kasutuses seni, kuni vaja,» ütles Lauluväljaku juht Urmo Saareoja.

Ligipääs Lauluväljakule ei ole takistatud ning Mäe väravast on jätkuvalt võimalik siseneda nii jalgsi kui ka jalgrattaga. Muretsemiseks pole põhjust, möödujate tervis ei satu testide läbiviimise tõttu ohtu.

Tähelepanu! Kõige olulisemad sammud testimisele pääsemiseks:

  1. Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
  2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
  3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse vaid perearsti poolt laborile edastatud saatekirja omavat inimest. Niisama ei ole otstarbekas tulla kohale, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.
  4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
  5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi, helistades 112.

Viiruse leviku aeglustamiseks on kõige olulisem kõigil vältida kontakti haigussümptomitega inimestega, vältida rahvarohkeid kohti, järgida tavapäraseid hügieenireegleid ja haigena püsida kodus kuni tervenemiseni. Haigestumisel tuleb võtta ühendust oma perearsti või perearsti nõuandeliiniga 1220, tervise halvenemisel – õhupuuduse või hingamisraskuste tekkimisel – helistada kiirabisse 112. Kiirabi edaspidi proove võtma ei hakka, vaid sõidab välja üksnes siis, kui on vaja osutada vältimatut abi.

Kommentaarid (6)
Copy
Tagasi üles