N, 2.02.2023

Ametiühing: töötaja nakkusohu osas peaks tööandja usaldama perearsti

BNS
Ametiühing: töötaja nakkusohu osas peaks tööandja usaldama perearsti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peep Peterson.
Peep Peterson. Foto: Remo Tõnismäe / Postimees

Ametiühingute keskliit on mures, sest mitmel pool on tekkinud probleem koroonat põdenud töötajate tagasi tööle siirdumisega - kuigi perearst on haiguslehe lõpetanud, ei luba tööandja teda tööpostile, sest töötaja testitulemus on jätkuvalt positiivne.

Ametiühingute keskliidu esimehe Peep Petersoni sõnul on koroonakriis õpetanud lähtuma tõenduspõhisest teadusest. «Kui pädev perearst on otsustanud, et inimene on terve ja puudub nakkusoht teistele töötajatele, tuleb seda otsust usaldada ka tööandjal.»

Eesti Perearstide Selts kinnitab, et tervenenu võib anda positiivseid teste veel 90 päeva peale tervenemist. Seega ei saa olla tööle lubamise aluseks mitte negatiivse testi andmine, vaid perearsti otsus, lisab Peterson.

Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liidu esimees Sander Vaikma leiab, et kui tööandja ei usalda arstide väiteid, siis saab töötajaga kokku leppida eneseisolatsiooniperioodi pikendamises. «Kuid selle aja eest peab maksma tööandja, mitte töötaja,» lisas ta. «Paluda töötajal minna puhkusele ei ole lahendus, sest see tuleb ju ikkagi töötaja arvelt. Et asi oleks kõikidele töötajatele ja tööandjatele üheselt mõistetav, siis on vaja kindlasti sekkumist riigi tasandil.»

Petersoni hinnangul tuleb olukorda selgitada avalikes kanalites, et haiguse all kannatanud töötajad ei satuks topelt löögi alla. «Pole mõeldav olukord, et inimese haigusleht on lõpetatud, aga tööle ei saa. Mõistlik on, et perearstid ja terviseamet annavad täiendava avaliku kinnituse, et tööle lubatakse tõesti ainult tervenenud töötajad, kellel puudub oht nakatada kolleege,» rõhutas Peterson.

Märksõnad
Tagasi üles