Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Balti ministrid: erakorralistel juhtudel võiks vaktsiini varem saada (2)

Copy
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik Foto: Tairo Lutter

Balti riikide terviseministrid Tanel Kiik, Arūnas Dulkys ja Daniels Pavļuts saatsid Euroopa Liidu (EL) tervisevolinikule Stella Kyriakidesele ühispöördumise ettepanekuga luua erakorralisteks juhtudeks läbipaistev mehhanism, mis võimaldaks teatud riikidele vajadusel Covid-19 vaktsiinide tarneid ettepoole tuua.

«Meie ettepanek on luua erakorraliste juhtumite korral kiireks reageerimiseks selged ja läbipaistvad kriteeriumid vaktsiinitarnete ümberjaotamiseks, mis võtaksid arvesse nii vaktsiinide kättesaadavust, vaktsineerimise määra, nakatumise määra, suremust kui ka uute viirusetüvede levikut liikmesriigis,» ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE). 

Tema sõnul hõlmab ettepanek ka võimalust kohandada tarnitavaid vaktsiinikoguseid juhul, kui mõnel riigil peaks tekkima suurem vaktsiinide laojääk, iseäranis olukordades, kus tekib oht vaktsiinide aegumiseks.

ELi ühishankes on vaktsiinikoguste jagamisel võetud aluseks elanikkonna põhine pro rata vaktsiinide jaotus. Kui ELi ühislepingus osalevad riigid ei lepi eelostulepingu sõlmimise järel kokku muud jaotust, siis jaotatakse vaktsiinidoosid proportsionaalselt eelostulepingus osalevate riikide elanike arvule. Eesti osakaaluks on pro rata alusel 0,3 protsenti lepingus ette nähtud kogumahust.

Kiige sõnul hindab Eesti kõrgelt Euroopa Komisjoni panust tootjatega läbirääkimiste pidamisel ja ELi ühiste eelostulepingute sõlmimisel, samuti pingutusi, mida on tehtud vaktsiinide tootmisvõimekuse suurendamiseks Euroopas. «Balti riikide ettepaneku kohaselt jääks vaktsiinide jaotus Euroopa Liidus pro rata alusel pikemas plaanis endiselt paika, küsimus on ennekõike tarnegraafikute kohandamises, et aidata riike erakorralistel juhtudel,» lisas Kiik.

Balti terviseministrite ettepanekut arutatakse liikmesriikide esindajatest koosnevas ELi Covid-19 vaktsiinide ühishanke juhtrühmas.

ELi ühises vaktsiiniportfellis on kokku kaheksa vaktsiinitootja –  Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac, Sanofi, Novavax ja Valneva – vaktsiinid.

Eesti on seni ühinenud EL Covid-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga, milleks on Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac. Koos ELi ühisesse vaktsiiniportfelli lisandunud Valneva lepinguga on Eestil võimalik kokku soetada 5 229 362 doosi vaktsiini 2 764 681 inimese jaoks.

Tagasi üles