N, 1.06.2023

Teadlased aitavad leida usaldusväärset vaktsineerimisinfot

BNS
Facebook Twitter
Comments
Õpetajate vaktsineerimine Mustamäe tervisekeskuses.
Õpetajate vaktsineerimine Mustamäe tervisekeskuses. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Kolmapäeval algav kampaania «Kust sa tead?» aitab teadlaste abil orienteeruda koroonaviiruse ja vaktsineerimisega seotud infotulvas ja pakkuda usaldusväärseid vastuseid segadust tekitavatele küsimustele.

Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik rääkis, et infokülluse ja eriti pandeemia ajal on raske eristada, millist teavet uskuda. «Siin tulevad teadlased appi, aidates uudiste virvarris selgust leida, et inimesed teeksid oma otsuseid lähtuvalt faktidest,» selgitas ta. 

«Kust sa tead?» keskendub kaheksa nädala jooksul teemadele, mis tekitavad inimestes kõige enam küsimusi koroonaviiruse vaktsineerimise kohta, näiteks karjaimmuunsuse teke ja antikehade kestvus. Teadus põhineb küsimuste küsimisel ja faktide kontrollimisel, mistõttu on küsimused ja vastused «Kust sa tead?» algatuses kesksel kohal.

Algatuse kodulehel saab esitada nii eesti kui vene keeles küsimusi, millele leitakse ekspertide abiga vastused. Seitsme Eesti tippteadlase abiga valminud lühivideod vastavad levinumatele vaktsiiniküsimustele, mille abil saavad õpetajad, arstid ja muud huvilised vaktsineerimist lihtsalt ja arusaadavalt seletada. Igal nädalal tutvustavad teadlased teemasid ka Eesti teadusportaalides, televisioonis ja sotsiaalmeedias.

Kampaanias osaleb ligi 40 partnerit, nende seas Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Teadusajakirjanike Selts ja Eesti Rahvusringhääling. ««Kust sa tead?» pakub partneritele platvormi, mille kaudu levitada teadmisi ja pakkuda ühiskonnale tõenduspõhist tuge. Nii toetame usaldusväärse infoga laiaulatuslikku vaktsineerimist ja seeläbi toimetulekut Covid-19 tervisekriisiga,» rääkis Annely Allik.  

Algatuse patroon, õiguskantsler Ülle Madise rõhutas samuti asjatundjate olulisust. «Lihtne on rääkida seda, mis kuulajale meeldib. Mõistlik, faktidel ja loogikal rajanev erapooletu jutt nõuab aga julgust. Just seda juttu tasub tõsiselt võtta. Oma valikud teeb igaüks ise. Õigusteadlasena kuulan oma arsti ja olen otsustanud vaktsineerida. See on minu vaba valik,» ütles ta. 

Annely Allik kinnitas, et «Kust sa tead?» ei jää üksnes vaktsiinikeskseks. «Hoiame ka edaspidi silma peal teemadel, kus valeväidetega võidelda tuleb. Näiteks loodame järgmistelt valimistelt argumenteeritud ja faktipõhist debatti,» rääkis ta. «Igas arutelus – olgu see poliitikute, ettevõtjate või õpilaste seas – tasub küsida «Kust sa tead?».»

Eesti Teadusagentuur käivitas koos partneritega «Kust sa tead?» algatuse 2018. aasta suvel. Selle eesmärk on  levitada teadmist, et faktidel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel ning teadus on parim vahend maailma uurimiseks ja suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks. Algatuse eeskuju on muuhulgas Suurbritannia «Ask for Evidence» ja Rootsi #hurvetdudet. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles