Ekspertkomisjon soovitab AstraZenecat kasutada üle 60-aastaste vaktsineerimiseks (10)

Brita-Maria Alas
Copy
AstraZeneca koroonavaktsiin.
AstraZeneca koroonavaktsiin. Foto: LUONG THAI LINH/EPA

Neljapäeval kogunenud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab AstraZeneca vaktsiini kasutada lähinädalatel eelkõige üle 60-aastaste inimeste vaktsineerimiseks.

Neljapäeval sõnastas riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon uued soovitused AstraZeneca Covid-19 vaktsiini kasutamiseks Eestis.

«Komisjon vaagis nii Euroopa Ravimiameti esialgseid uurimise tulemusi kui ka nakkusolukorda Eestis. Meie eksperdid lähtusid soovituses nii Euroopa ravimiameti avaldatud andmetest kui sellest, et Eestis on praegu esmatähtis kaitsta vaktsineerimisega ennekõike üle 60-aastaseid inimesi, kellel on suurem risk põdeda Covid-19 haigust raskelt ning vajada haiglaravi,» ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

Märtsis teatati mitmes riigis mõnedel noorematel inimestel 7-14 päeva pärast AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimist esinenud trombotsüütide vähesuse (trombotsütopeenia) ja raske tromboosi koos esinemisest. Euroopa Ravimiamet (EMA) ei muutnud oma ohuhinnangut AstraZeneca vaktsiini osas ja uuris edasi väga harva esinenud ebatavalisi trombotsütopeenia ja tromboosi kombineeritud juhtumeid.

Ameti hinnangule tuginedes soovitas Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon 11. märtsil ettevaatusabinõuna vältida EMA uurimise ajal kuni uurimistulemuste selgumiseni AstraZeneca vaktsiini kasutamist kõrge trombiriskiga inimestel. 

Euroopa Ravimiamet jõudis neljapäeval järeldustele, et vaktsiini kasu ja riski suhe on jätkuvalt positiivne. Samuti pole ameti hinnangul vaktsiini kasutamine seotud trombemboolia suurema tekkeriskiga.

Euroopa Ravimiameti ravimiohutuse riskihindamise komitee järeldused:

  • Vaktsiini kasu ja riski suhe on jätkuvalt positiivne.
  • AstraZeneca vaktsiini kasutamine ei ole seotud trombemboolia suurema tekkeriskiga. Trombemboolia kõrvaltoimeteatiste arv on oluliselt väiksem, kui selle eeldatav esinemissagedus vaktsineeritutega sarnases vanuses elanikkonnas.
  • AstraZeneca vaktsiini kõrvaltoimeid ei saa seostada kvaliteedi- või tootmisprobleemidega.
  • AstraZeneca vaktsiin võib olla seotud väga harva esineva eripärase haiguspildiga tromboosiga, millega võib kaasneda trombotsüütide vähesus ja mis on esinenud noorematel kui 60-aastastel inimestel. EMA-l on teada 7 tromboosijuhtu, mille korral esines laialdane veresoontesisene tromboos ja 18 ajuveenide tromboosijuhtu. Põhjuslik seos vaktsiiniga nende juhtude puhul ei ole kindel, kuid seda hinnati võimalikuks ja seetõttu uuritakse edasi. Üle 60-aastastel selliseid tromboosijuhtumeid ei esinenud.
  • Esinenud tromboosijuhud on väga harvad, arvestades AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineeritud inimeste koguarvu. 16.03 seisuga on Ühendkuningriigis ja Euroopa majanduspiirkonnas vaktsineeritud AstraZeneca vaktsiiniga üle 20 miljoni inimese.
  • Kuna EMA-le teatatud trombotsütopeenia- ja tromboosijuhud olid üliharvad, ei seadnud amet vaktsiini kasutamisele nooremas earühmas piiranguid.

Amet jätkab trombijuhtude uurimist ja hindamist, kas trombotsüütide vähesuse ja tromboosiga inimestel esines muid täiendavaid tromboosi riskifaktoreid ja kuidas neid harvaesinevaid trombe ennetada.

Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab:

  • Kasutada AstraZeneca vaktsiini lähinädalatel eelkõige üle 60-aastaste (k.a) inimeste Covid-19 vastaseks vaktsineerimiseks.
  • Kuivõrd trombemboolia risk vaktsineeritutel Euroopa Ravimiameti hindamisel ei kinnitunud, võib loobuda ettevaatusabinõuna antud soovitusest mitte vaktsineerida tromboosi riskifaktoritega inimesi. Seega võib AstraZeneca vaktsiini kasutada veenitromboosi riskifaktoritega üle 60-aastaste (k.a) inimeste vaktsineerimiseks.
  • Euroopa Ravimiamet ei piiranud ravimi kasutamist üheski earühmas, sest trombotsütopeenia- ja trombijuhud on olnud väga harvad. Seepärast ei ole AstraZeneca Covid-19 vaktsiiniga immuniseeritud inimestel vaja oma tervise pärast muretseda.
  • Vaadata soovitused üle, kui on olemas täiendavad andmed Euroopa Ravimiametilt alla 60-aastastel esinenud tromboosijuhtude põhjuste ja mehhanismi kohta.

Soovituste koostamisel võeti arvesse:

  • olemasolevaid andmeid AstraZeneca vaktsiini kohta, sh EMA ravimiohutuse riskihindamise komitee järeldusi ning asjaolu, et EMA hindab AstraZeneca vaktsiini kasu ja riski suhet jätkuvalt positiivseks,
  • Eesti Covid-19 vaktsineerimise plaani eesmärkide kohaselt tuleks esmajärjekorras võimaldada vaktsineerimist vanemaealistele ja riskirühmadele, kellest piiratud vaktsiinikoguste tõttu ei ole arvestatav osa veel vaktsineerimise võimalust saanud,
  • haiglaravi vajavad Covid-19 haiguse tõttu peamiselt üle 60-aastased inimesed,
  • AstraZeneca vaktsiin on olemasolevatele andmetele tuginedes vanemaealistel efektiivne ning kaitseb hästi raske haigestumise eest,
  • epidemioloogilist olukorda Eestis,
  • Euroopa Ravimiamet jätkab noorematel inimestel (alla 60-aastastel) esinenud ebatavaliste trombijuhtude mehhanismi uurimist ja seose hindamist vaktsiiniga,
  • Covid-19 haigestumisega suureneb inimesel oluliselt tromboosirisk.

Komisjon soovitab vaktsiinijärgselt pöörduda arsti poole järgnevate sümptomite esinemisel: 

  • hingeldus,
  • rindkere- või kõhuvalu,
  • jäseme turse või jahedus,
  • tugev/süvenev peavalu või ähmane nägemine,
  • püsiv veritsus,
  • väikesed verevalumid, punakad või lillakad täpid, verevillid nahal.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad immunoloogide, allergoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Kommentaarid (10)
Copy
Tagasi üles