Eelmisel nädalal teatati ravimiametile 14 vaktsineerimisega seotud tõsisest kõrvaltoimest: neist kaheksa olid seotud AstraZeneca, neli Pfizer/BioNTechi ning kaks Modeerna vaktsiiniga.
Möödunud nädalal teatati vaktsineerimise 14 tõsisemast kõrvalnähust (2)
Ravimiametit teavitati ka kahest surmajuhtumist (äkksurm ja õõnesveeni tromboosist tingitud surm) ajalisest seoses vaktsineerimisega (vastavalt 1 päev ja 14 päeva pärast vaktsineerimist), kuid arvestades patsientide vanust, kaasuvaid haigusi ja riskifaktoreid, on seos vaktsiiniga vähe tõenäoline, teatab ravimiamet.
COVID-19 vaktsiinidoose on Eestis ajavahemikus 27. detsember kuni 12. aprilli hommik tehtud 334 165. Ravimiametile on sellel perioodil COVID-19 vaktsiinidega seoses saadetud 3077 kõrvaltoime teatist (1,04 protsenti vaktsiinidoosidest).
Ravimiameti rõhutab, et teatistes kirjeldatakse vaktsineerimise järgselt tekkinud kaebusi, mis ei pruugi olla kõik vaktsiiniga seotud. See tähendab, et teavet ei tohi tõlgendada selliselt, nagu oleks kõikide nende kaebuste põhjuseks vaktsiin.
Eelmise nädala kõrvaltoimete teatised:
Pfizer/BioNTechi Comirnaty vaktsiin
Eelmisel nädalal saadeti 36 teatist:
Tõsiseid reaktsioone kirjeldati 4 teatises:
Anafülaktiline šokk 5 minutit pärast 1. vaktsiiniannust, eakas patsient vajas ravi ja paranes.
Näonärvi paralüüs (Belli paralüüs) 11. päeval pärast 2. vaktsiiniannust; patsient vajas haiglaravi ja on paranemas.
Jala troofiliste haavandite süvenemine, pindmiste veenide põletik eakal patsiendil 3. päeval pärast vaktsineerimist (seos vaktsiiniga on vähe tõenäoline)
Vererõhu oluline tõus ja korduv ninaverejooks 2. päeval pärast 1. vaktsiiniannust; eakas patsient vajas haiglaravi ja on paranemas
Vaktsiini ebaefektiivsust (haigestumist COVID-19 haigusesse) kirjeldati 13 teatises (2 juhul ilma sümptomiteta, 11 juhul kerge põdemine).
Ülejäänud 32 teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid mittetõsiseid reaktsioone, mis kestsid mõne päeva (üksikutel juhtudel kauem).
Töövõimetuslehte vajati 6 juhul.
Moderna vaktsiin
Eelmisel nädalal saadeti 7 teatist:
Tõsiseid reaktsioone kirjeldati 1 teatises:
Agioödeem (allergiline reaktsioon) pärast 1. vaktsiiniannust süstepäeva õhtul, eakas patsient vajas ravi ja on paranemas
Kopsuarteri trombemboolia 1 päev pärast 1. vaktsiiniannust; eakas patsient vajas haiglaravi. Seos vaktsiiniga vähe tõenäoline – riskifaktoritena kaasuvad trombide teket soodustavad haigused.
Muudes teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid mittetõsiseid reaktsioone.
AstraZeneca vaktsiin
Eelmisel nädalal saadeti 148 teatist:
Tõsiseid reaktsioone kirjeldati 7 teatises:
Allergiline reaktsioon 2 minutit pärast 1. vaktsiiniannust, patsient vajas ravi ja paranes
Iiveldus ja oksendamine 3. päeval pärast 1. vaktsiiniannust, patsient vajas haiglaravi ja paranes.
Trombid – 3 juhul anti teada jäseme süvaveeni tromboosist, 1 juhul silmaarteri trombist (nägemise kaotus ühest silmast), 1 juhul kopsuarteri trombembooliast. Patsiendid (vanuses 50-66 aastat) vajasid haiglaravi.
Kopsuarteri trombemboolia 17 päeva pärast vaktsiini 1. annust, patsient vajas haiglaravi ja on paranemas.
Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid mittetõsiseid reaktsioone.
Töövõimetuslehte vajati 11 juhul.
Vaktsiinide kõrvalmõjudest saab ravimiametile teada anda siit.