Teadlaste sõnul muteerub Brasiilia tüvi muret tekitaval viisil (1)

PM Tervis
Copy
Carlos Antonio Fernandes pärast Covid-19 haigusest paranemist suudlemas haiglas abikaasat.
Carlos Antonio Fernandes pärast Covid-19 haigusest paranemist suudlemas haiglas abikaasat. Foto: PILAR OLIVARES/REUTERS

Viirust uurivate teadlaste sõnul muteerub Brasiilia P1 koroonaviiruse tüvi viisil, mis võiks aidata antikehadest tõhusamalt kõrvale hoida, vahendab Reuters.

Fiocruzi rahvatervise instituut uuris Brasiilias ringlevaid tüvesid ja avastas piikvalgu piirkonnas mutatsioonid. Piikvalku kasutab viirus rakku sisenemiseks. Mutatsioonid võivad teadlaste sõnul muuta viiruse resistentsemaks vaktsiinide suhtes, mis on suunatud piikvalgule, ja sel võib olla tõsine mõju Ladina-Ameerika kõige suurema rahvaarvuga riigi haiguspuhangule.

«Me usume, et see on veel üks põgenemismehhanism, mida viirus loob antikehade vältimiseks,» ütles Felipe Naveca, üks uuringu autorites.

Naveca sõnul näisid muutused sarnanevat mutatsioonidega, mida täheldati Lõuna-Aafrika variandis, mille puhul on uuringud näidanud mõne vaktsiini vähendanud efektiivsust.

«See on eriti muret tekitav, kuna viirus kiirendab oma evolutsiooni,» lisas ta.

Uuringud on näidanud, et P1 variant on algsest koroonaviirusest 2,5 korda nakkavam ja antikehadele vastupidavam.

Arvatakse, et Brasiilias domineeriv tüvi on oluline tegur massiivse teise laine taga, mis on tõstnud riigis viiruse tõttu surnute arvu üle 350 000.

Brasiilia puhang mõjutab üha enam ka nooremaid inimesi, haiglate andmetel oli märtsis üle poole kõigist intensiivravi patsientidest 40-aastased või nooremad.

Tagasi üles