P, 25.09.2022

UURING ⟩ Covid-19 põdenute hulgas on oluliselt suurem suremus pool aastat pärast haigestumist

PM Tervis
Covid-19 põdenute hulgas on oluliselt suurem suremus pool aastat pärast haigestumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vaktsineerimine aitab ära hoida pikaajalisi sümptomeid. Fotol USA esileedi Jill Biden rääkimas vaktsiinisaajaga.
Vaktsineerimine aitab ära hoida pikaajalisi sümptomeid. Fotol USA esileedi Jill Biden rääkimas vaktsiinisaajaga. Foto: Mandel Ngan/AP/Scanpix

Nature teadusajakirjas avaldatud uue uuringu kohaselt oli Covid-19 põdenute suremus ühe kuni kuue kuu jooksul pärast haigestumist 59 protsenti kõrgem kui neil, kellel polnud haigust olnud. Covid-19 põdenud vajasid ka kuue kuu jooksul pärast diagnoosi rohkem ravimeid ja arstiabi.

Covid-19 võimalike kauakestvate järelmõjude ravivõimalused on seni piiratud, ütles dr Leana Wen. Hea uudis on aga see, et lisaks nakkuste ennetamisele võivad vaktsiinid vähendada ka kauakestvate sümptomite tõenäosust, rääkis ta CNN andmeil.

Uuringus vaadeldi üle 70 000 USA veterani, kes nakatusid koroonaviirusega, aga ei viibinud haiglaravil esimese 30 päeva jooksul pärast diagnoosi. Kontrollgrupis kasutati võrdlusena ligi viie miljoni mitte koroonaviirushaigust põdenud inimese andmeid.

Kuue kuu jooksul pärast diagnoosi saamist oli nende hulgas suremus 59 protsenti kõrgem kui haigust mitte põdenute seas. Suri umbes 2,3 protsenti koroonaviirusega nakatunud inimestest, võrreldes 1,4 protsendiga, kes ei olnud viirust saanud.

Covid-19 üle elanud inimesi jäid uuringu kohaselt tihti saatma püsivad sümptomid: neil oli suurem risk kopsude, seedetrakti, südame-veresoonkonna probleemideks, samuti kimbutas neid väsimus ja ärevus, ning nad pöördusid suurema tõenäosusega poole aasta jooksul arstide poole.

Märksõnad
Tagasi üles