Joller peab kiirabi otsust eeskujulikuks: kui ei taha vaktsineerida, palun hoia patsiendist eemale

Eesti perearstide seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller FOTO: Konstantin Sednev/Postimees Grupp

«Tallinna kiirabi otsus hoida tööl vaid vaktsineeritud töötajaid on eeskujuks kõikidele tervishoiuasutustele,» kirjutab perearst Karmen Joller sotsiaalmeedias. 

«Primum non nocere» (Esmalt ära kahjusta) on arstiteaduse üks olulisemaid printsiipe, märgib Joller. «Kõige olulisem on tagada inimese ohutus olukorras, kus ta niigi hapras seisus olles meedikute abi vajab. Inimese kaitseks tuleb rakendada kõiki abinõusid: vaktsineerida, kanda isikukaitsevahendeid, steriliseerida, desinfitseerida jne. On jube mõelda, et me paneme luumurruga jäseme kipsi või anname soovitusi nohu raviks, aga patsient lahkub meie juurest hoopis eluohtliku ja ettearvamatu haigusega,» kirjutab perearst.
«Me ju keegi ei kujuta ette olukorda, kus kirurg ütleb, et ta pole näiteks usulistel või eetilistel põhjustel nõus kandma operatsiooni ajal kindaid. Ka ei kujuta me ette olukorda, kus õde ütleb, et tema põhimõtteliselt ei ole nõus ühekordset süstalt üks kord kasutama, vaid soovib seda kasutada mitu korda. Ei kujuta ette ka hooldustöötajat, kes ütleb, et tema põhimõtteks on käsi mitte kunagi pesta ja seejärel ta viib kõigepealt ära patsiendi siibri, tühjendab selle ja peseb, ja siis, käsi vahepeal pesemata, toob patsiendile toidu.»
Joller ütleb, et vaktsineerimine on meedikutele sama elementaarne kaitsevahend nagu mask, kindad või lihtne kätepesu. «Kui ei taha vaktsineerida, siis palun hoia patsientidest eemale.»

Tallinna Kiirabi otsus hoida tööl vaid vaktsineeritud töötajaid on eeskujuks kõikidele tervishoiuasutustele. "Primum...

Posted by Karmen Joller on Kolmapäev, 5. mai 2021
Tagasi üles
Back