E, 2.10.2023

ÜLEVAADE ⟩ Valitsus kiitis heaks homsest jõustuvad piirangute leevendused

Brita-Maria Alas
Facebook
Comments 1
Avati uuenenud Tallinna Sadama D-Terminal
Avati uuenenud Tallinna Sadama D-Terminal Foto: Raul Mee/Tallinna Sadam

Valitsus kiitis heaks korralduse, mille järgi hakkavad alates homsest kehtima valdkondade üleste piirangute leevendused ja kaotatakse nõue kõikidele sulgemisaegadele. Samuti lubatakse taas Tallinna ja Stockholmi kruiisid ja ühepäevaturism Eestis enam eneseisolatsiooni ei eelda. 

Leevenevad piirangud

Tänu viiruse epidemioloogilise olukorra paranemisele jõustuvad alates homsest varasemalt 14. juunil jõustuma planeeritud leevendused sise- ja välitingimustes toimuvatele üritustele, tegevustele ning toitlustusettevõtte siseruumides kohapeal söömisele-joomisele.

Siseruumide üritustel ja tegevustes lubatud osaleda 50-protsendilise ruumitäitumuse juures kuni 600 inimesel. Piiratud või üheselt mõistetavalt piiritletud territooriumil tohib välitingimustes olla osalejaid kuni 1000. Nii tuleb näiteks kuni 1000 osaleja nõuet järgida külaplatsil, linnapargis- ja väljakul või muus sarnases kohas. Juhul kui üritus või tegevus toimub piiritlemata suurel alal, osavõtjate piirarvule nõudeid ei kehtestata.

Muuseumides ja näitusasutustes tohib külastajatele ette nähtud territooriumist olla täidetud kuni 50 protsenti.

Alates 11. juunist ei rakendata sise- ja välitingimustes toimuvatele üritustele ja tegevustele ning toitlustusettevõttes kohapeal söömisele-joomisele kellaajalist sulgemispiirangut.

Alates 14. juunist on lubatud suuremate osalejate arvuga üritused juhul, kui on tagatud osalejate nakkusohutus. Loe lähemalt: https://valitsus.ee/uudised/valitsus-lubab-korraldada-nakkusohutuse-tagamisel-suurema-osalejate-arvuga-uritusi

Tallinn-Stockholm kruiisid on taas lubatud

Alates homsest on taas lubatud huvireisid marsruudil Tallinn–Stockholm–Tallinn. Samas peab arvestama Rootsi külastamisega seotud piiranguid, mille kohaselt võib Eestisse tagasi tulles sattuda eneseisolatsiooni juhul, kui Rootsis on koroonaviiruse positiivsete testide arv 100 000 elaniku kohta suurem kui 150. Täna on vastav näitaja 227.

Näitajat uuendab välisministeerium kord nädalas reedeti ja see on jälgitav ministeeriumi kodulehel. Samas on toodud ka tingimused, kui eneseisolatsiooni jääma ei pea. Neid saab lugeda ka kodulehelt kriis.ee.

Ühepäevaturism Eestisse eneseisolatsiooni ei eelda

Alates 1. juulist lubatakse eneseisolatsiooni kohustuseta Eestisse kuni 24 tunniks saabuvad inimesed. Seda juhul, kui inimene on teinud kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist koroonaviiruse PCR testi või 24 tundi enne Eestisse saabumist antigeen-RTD testi, mille tulemus on negatiivne.

Testima ei pea inimene, kes on haiguse juba läbi põdenud, niisamuti vaktsineeritud või vaktsineerituga võrdsustatud. Teste ei pea tegema ka alla 12-aastased lapsed. Lisaks jäävad kehtima senised reeglid, mille kohaselt ei pea testi tegema ka madala nakatumisnäitajaga riigist saabuvad inimesed.

Kuni 24 tunniks võivad Eestit külastada näiteks kruiisilaevadega saabuvad turistid, samuti ühepäevaste huvireisidega Helsingist või Stockholmist tulijad, kuid ka inimesed, kes tulevad Eestisse üheks päevaks lennu-, bussi- või autoreisiga.

Kõiki leevendusi tehakse arvestusega, et koroonaviiruse leviku risk on Eestis langenud keskmisele ehk kollasele tasemele. Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on langustrendis ja langevad ka nakkus-, haiglate täituvuse ja muud tervishoiusüsteemi puudutavad kriitilised näitajad.

Samas on oluline meeles pidada käitumis- ja tegutsemissoovitusi keskmise ohutaseme korral, mida saab lähemalt lugeda kriis.ee kodulehel. Koroonaviiruse keskmise riskitaseme korral on olulisemaks soovituseks kanda suletud, halva ventilatsiooniga ja rahvarohketes siseruumides jätkuvalt maski.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles