Pärnumaa lastelaagris lahvatas koroonapuhang (4)

Brita-Maria Alas
, ajakirjanik
Copy
Lapsed Musta mere ääres. Foto on illustratiivne.
Lapsed Musta mere ääres. Foto on illustratiivne. Foto: Dmitry Feoktistov/Scanpix Baltics

Terviseameti andmeil puhkes koroonapuhang Pärnumaal lastelaagris, kus kahes vahetuses osalenud 79 lapsest on praeguseks nakatunud 29. Ametile haigustunnustest aga ei teatatud ja uus grupp laagrilisi jõuti enne testitulemuste selgumist ka vastu võtta. 

Esialgsetel andmetel on tegemist nakkavama Delta tüvega.

Terviseameti Lääne regionaalosakonna juhataja Kadri Juhkami sõnul on haigestunud lapsed pärit erinevatest maakondadest ning esimesed haigestunud registreeriti terviseameti Põhja regionaalosakonnas 8. juulil, Lõuna regionaalosakonnas 9. juulil ja Lääne regionaalosakonnas 10. juulil.

Juhkam lisas Postimehele, et kõik lapsed on praegu isolatsioonis ja laager on läbi. 

Amet ei olnud kursis, kuid menetlust ei alusta

«Kahetsusväärselt ei teavitanud laagri korraldajad terviseametit laste haigestumise faktist, mis soodustas nakkuse levikut,» nentis Juhkam. 

Laagrisse lubati teine vahetus lapsi vaatamata sellele, et mitmel eelnevas vahetuses osalenud lapsel olid haigustunnused. Laste kehva enesetunnet põhjendati liigse palavuse ja päikesega. 

«Terviseameti inspektorite läbiviidud küsitlustest on selgunud, et esimesed lapsed haigestusid juba 30. juunil ja 1. juulil, kuid laagri korraldajad ei osanud neil koroonaviiruse nakkust kahtlustada ning seetõttu ei suunatud neid ka isolatsiooni,» selgitas Juhkam ja lisas, et seetõttu ei ole ametil ka alust menetluse algatamiseks. 

Lapsed põevad haigust üldjuhul kergemini, sageli sümptomiteta ning selle tõttu ei jää nad koju ega pruugi pöörduda arsti poole. Kuivõrd lapsed on palju aktiivsemad kui täiskasvanud ja puutuvad omavahel erinevates tegevustes kokku, on nakkuse edasikandmise võimalus nende seas suurem.

Üks laps nakatas 13 last

«Lastelt levib nakkus edasi pereliikmetele, kes võivad omakorda levitada nakkust edasi töökohtadel. Näeme meile laekunud andmete põhjal, et viimase kahe nädala jooksul on haigestumine laste seas kasvanud. Näiteks osales üks koroonaviirusega nakatunud 12-aastane laps treeningul, mille tagajärjel haigestus omakorda 13 treeningul osalenud last,» rääkis Juhkam.

Terviseamet saatis haridus- ja noorteametile märgukirja, milles juhib tähelepanu nakkusohutuse nõuete täitmise vajadusele lastelaagrites. Kuum ilm, konditsioneeritud õhk ja ujumine võivad lastel tekitada erinevaid sümptomeid, mille korral ei osata kahtlustada Covid-19 nakkust.

Mis iganes (ülemiste hingamisteede) viirusnakkuste sümptomite tekkimisel peab haigestunu olema isoleeritud ning tervishoiutöötaja poolt üle vaadatud ja testitud. Kohe tuleb suhelda lapsevanemaga ja paluda tal esimesel võimalusel lapsele järele tulla. Kuni testi tulemuse saamiseni peab laps jääma eneseisolatsiooni.

Laagri korraldaja peab kohe teavitama terviseameti regionaalosakonda rühmaviisilisest haigestumisest ja kaardistama kõik lähikontaktsed isikud. Oluline on personali vaktsineerimine Covid-19 vastu. Soovitatav on hoida kohapeal SARS-CoV-2 kiirtestide varu, lisab amet.

Delta tüvi võtab võimust

Terviseameti hinnangul on koroonaviiruse leviku kiirus Eestis kasvanud ning nakatamiskordaja R ületab juba mitmendat nädalat 1,0 piiri. Olukord on tingitud ka Delta tüve osakaalu suurenemisest, mis jõudis möödunud nädalal 80 protsendini.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno kutsub kõiki üles äärmisele ettevaatusele. «Delta tüvi on senistest tüvedest palju nakkavam ning kuigi lootsime sügiseni näha väga madalat nakatumistaset, näitab tegelikkus midagi muud. Kolded võivad tekkida ootamatult ja haigus kiiresti levida,» rääkis ta.

Niisiis pöörab terviseamet erilist tähelepanu nakatunute ja nende lähikontaktsete kiirele kaardistamisele, et hoida ära viiruse laialipiserdamist. «Igaüks peab mõistma, et haigena ja lähikontaktsena kodus püsimisel on väga suur tähtsus,» ütles Lanno.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles