R, 29.09.2023

Uuringus ilmnes, miks Delta tüvi nii kiiresti levib

PM Tervis
Facebook
Comments 6
Illustratsioon
Illustratsioon Foto: Shutterstock

Kogu maailmas esineb koroonaviiruse juhtumite murettekitav tõus ja tervishoiuekspertide sõnul on selle tõusulaine võtmetegur ülimalt nakkav Delta tüvi, vahendab CNN.

Kuidas viirus nii kiiresti levib? Teadusajakirjas Virological hiljuti avaldatud uuringu kohaselt võib Delta variant levida kiiremini kui teised tüved, kuna see teeb endast inimese kehas kiiremini rohkem koopiaid.

Kui Hiina teadlased võrdlesid pandeemia algusest levinud tüvedega kümneid Delta juhtumeid, leidsid nad, et Delta variandiga patsientidel oli viiruskoormus 1260 korda suurem.

«Ümberringi on nii palju rohkem viirust, nakatunud inimestel on nii kõrge viiruskoormus. Isegi lühikese ajavahemiku jooksul – viis minutit, seitse minutit, ei pea isegi olema kahe meetri raadiuses,» ütles Ashish Jha, Browni ülikooli rahvatervise kooli dekaan.

«Vaktsineerimata inimesed nakatuvad palju lühemast kokkupuutest.»

Vaktsiinid on osutunud Delta tüve vastu tõhusaks. Kuigi on läbimurdejuhtumeid, jäävad täielikult vaktsineeritud inimesed väga harva raskelt haigeks.

«Kui olete vaktsineerimata, on teil praegu suur oht,» ütles kindralkirurg dr Vivek Murthy. «Ja kui olete vaktsineerimata, peaksite võtma kasutusele meetmeid, näiteks kandma maski, distantseeruma, vältima siseruumides toimuvaid kogunemisi.»

Enam kui 97 protsenti inimestest, kes satuvad Covid-19 tõttu haiglasse, on nüüd vaktsineerimata, ütles USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse direktor dr Rochelle Walensky eelmisel nädalal. Ja 99,5 protsenti surmadest on vaktsineerimata, ütles USA kindralkirurg dr Vivek Murthy pühapäeval.

Inimeste võimalikult kiire vaktsineerimine on Murthy sõnul «kiireim ja tõhusaim viis sellest pandeemiast välja tulla».

Facebook
Comments 6

Märksõnad

Tagasi üles