K, 6.12.2023

Eesti teadlaste loodud koroonavastane ninasprei aitab ka delta tüve vastu (3)

Copy
Tartus välja töötatud koroonaviirust neutraliseeriva ninasprei SARS-CoV2 BioBlock testpudelid.
Tartus välja töötatud koroonaviirust neutraliseeriva ninasprei SARS-CoV2 BioBlock testpudelid. Foto: Icosagen

Eesti ettevõtete ja ülikoolidega koostöös valminud koroonaviiruse antikehadega ninasprei laboriuuringud tõestasid selle tõhusust ka praegu laialdaselt leviva delta viirustüve blokeerimisel. Laboriuuringud on tõestanud, et ninasprei pakub kaitset nii algse Wuhani kui ka India päritolu delta ja kappa viirustüvede ning Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia tüvede vastu.

Geenitehnoloogiaettevõtte Icosageni teadusdirektor Mart Ustav juunior ütles, et praeguseks on laboriuuringutega tõestanud, et välja töötatud ninasprei toimib ühtviisi hästi kõigi nende koroonaviiruse variantide vastu, mis on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul enim murettekitavad, sealhulgas ka praegu Eestis leviva delta tüve vastu. «Oma meeskonnaga oleme me pidevalt jälgimas viirusega toimuvaid muutusi ning ennetavalt testimas BioBlocki ninasprei võimet neutraliseerida ka neid tüvesid, mis pole veel laialdaselt levinud.» ütles Mart Ustav juunior.

BioBlocki tootmist ja müüki lubava otsuse on väljastanud terviseamet, võttes aluseks ravimiameti, terviseameti, põllumajandus- ja toiduameti ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti spetsialistidest koosneva piiripealsete toodete eksperttöörühma seisukoha. Tegemist ei ole juriidiliselt ravimiga ega meditsiiniseadmega, kuid selle tooteinfo ja pakendiinfo on kooskõlastatud nii ravimiameti kui ka terviseametiga.

Bioblock on eestimaine innovatiivne toode, mille kontseptsiooni töötasid professor Mart Ustavi juhtimisel välja Icosageni teadlased. BioBlocki arendamiseks ja turule toomiseks loodi konsortsium, kuhu kuuluvad Chemi-Pharmi, Icosageni, Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ning OÜ Teadus ja Tegu teadlased ja spetsialistid. Toote tehnoloogia on patenteeritud. BioBlock ninaspreid toodab ja turustab Chemi-Pharm.

Kommentaarid (3)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles