Riik võtab noorte vaktsineerimise erilise tähelepanu alla

BNS
Copy
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine.
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna tutvustas valitsusele koostöös sotsiaalministeeriumiga valminud noorte- ja haridusvaldkonna vaktsineerimise tegevuskava, milles on eesmärgiks seatud hariduselu avatuna hoidmine ja vaktsineerimise kättesaadavuse parandamine koostöös õppeasutuste ja koolitervishoiu teenuse pakkujatega.

Kersna sõnul on noorte- ja haridusvaldkonna vaktsineerimine olulisim samm selleks, et kohe algaval õppeaastal haridussüsteemi avatuna hoida.

«Tegevuskava näeb ette, et õppeaasta esimese kahe kuu lõpuks on meil ühe doosiga vaktsineeritud vähemalt 70 protsenti 16–17-aastastest noortest ja 90 protsenti haridus- ja noortevaldkonna töötajatest. Peame panema õlad alla, et kaitsta viiruse eest haridusvaldkonda ja kogu ühiskonda tervikuna,» ütles Kersna.

Ta lisas, et olukord noorte vaktsineerimisega on maakonniti erinev ning suurem fookus on vaja suunata sinna, kus vaktsineerimisnumbrid on madalamad. Tartumaal on vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud juba 66 protsenti 16–17-aastastest noortest ja Harjumaal 50 protsenti, Valgamaal aga vaid 31 ning Ida-Virumaal kõigest 21 protsenti.

Haridusasutuste personalist on 26. juuli seisuga vaktsineerituid keskmiselt 72 protsenti. Kõige rohkem on vaktsineerituid kõrgkoolides – 83 protsenti. Põhikoolide või gümnaasiumide töötajatest on vaktsineeritud 75, kutseõppeasutustes 73 ja koolieelsete lasteasutuste personalist 61 protsenti.

Tegevuskava keskendub täiendavate, lihtsamate ja mugavamate vaktsineerimisvõimaluste loomisele. Rohkem kui sada haridusasutust juba korraldavad või kavandavad korraldada vaktsineerimispäevi, valdav osa neist toimub enne uue õppeaasta algust. Vaktsineerimispäevi toimub nii üldhariduskoolides, kutseõpeasutustes kui ka kõrgkoolides. Kohalikud omavalitsused saavad edaspidi korrapäraselt ülevaateid õppeasutuste vaktsineerimise edenemisest, et vaktsineerimisi oleks võimalik suunatumalt korraldada. Asjakohane info vaktsineerimisvõimaluste kohta koondatakse veebilehele vaktsineeri.ee.

«Kindlasti küsitakse koolis vaktsineerimiseks informeeritud nõusolekut lapsevanematelt. Seda teeb kooliõde,» ütles Kersna.

Tegevuskava näeb ette vajaliku õigusliku aluse loomise haridusasutustes vaktsineerimiste ja testimiste läbiviimiseks, andmete vahetuseks ja vaktsineerimiseks nõusoleku saamiseks, samuti koolitervishoiuteenuste osutajate täiendavat koolitamist ja vaktsiinide tellimise ja laialijaotamise korraldamist. Ettenähtud on ka koolitervishoiuteenuste täiendav rahastamine, selleks et vaktsineerimis- ja testimisvõimalusi saaksid kasutada ka koolitöötajad, mittestatsionaarse õppe õpilased ja täiskasvanud õppijad.

Erilise tähelepanu all on vaktsineerimisega seotud teadlikkuse tõstmine. Selleks luuakse selgelt sõnastatud ja teaduspõhiseid infomaterjale kõigile sihtrühmadele.

Noorte- ja haridusvaldkonna vaktsineerimise tegevuskava täiendab sotsiaalministeeriumi vaktsineerimisplaani ning toetab Eesti elanikkonna vaktsineerimise eesmärkide saavutamist. Tegevuskava viiakse ellu augusti ja septembri jooksul haridus- ja teadusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, haigekassa ja terviseameti koostöös.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles