Bangladeshi suur uuring toetab sadu varasemaid vaatlus- ja laboratoorsete uuringute tulemusi kirurgiliste maskide kandmise olulise kasuteguri kohta, vahendab Nature.
350 000 osalejaga uuringust selgus, milline on maskikandmise tegelik kasu (6)
Maskikandmise kriitikud on viidanud asjakohaste randomiseeritud kliiniliste uuringute puudumisele, kus osalejad on määratud juhuslikult kas kontrollrühma või sekkumisrühma. Kuid viimane järeldus põhineb randomiseeritud uuringul, milles osales ligi 350 000 inimest kogu Bangladeshi maapiirkondadest. Uuringu autorid leidsid, et kirurgilised maskid – kuid mitte riidest maskid – vähendasid SARS-CoV-2 levikut külades, kus teadurite rühm levitas näomaske ja propageeris nende kasutamist.
«See peaks tõesti olema arutelu lõpp,» ütleb Ashley Styczynski, California Stanfordi ülikooli nakkushaiguste uurija. Uuring «viib asjad teadusliku ranguse osas sammukese edasi», ütleb Harvardi meditsiinikooli meditsiiniuurija Deepak Bhatt.
Styczynski ja tema kolleegid alustasid maskide kandmise edendamise strateegia väljatöötamisega, kasutades selliseid meetmeid, nagu tervishoiutöötajate meeldetuletused avalikes kohtades. See tõstis maskide kasutamist kolm korda, ainult 13 protsendilt kontrollkülades 42 protsendini külades, kus seda julgustati. Seejärel võrdlesid teadlased kontrollkülades ja maske kandvates kogukondades Covid-19 juhtumite arvu.
Meeskond leidis, et sümptomaatiliste juhtumite arv oli maske eelistavates külades väiksem kui kontrollkülades. Juhtumite arv vähenes tagasihoidlikud üheksa protsenti, kuid teadlased viitavad sellele, et tegelik riski vähenemine on tõenäoliselt palju suurem, osaliselt seetõttu, et nad ei teinud SARS-CoV-2 testi inimestele, kellel puudusid sümptomid või kelle sümptomid ei vastanud maailma terviseorganisatsiooni Covid-19 määratlusele.
Uuring seostas kirurgiliste maskide kandjate 11-protsendist riski langust riidest maskide kandjate viieprotsendise nakatumise langusega. Seda kinnitasid laborikatsed, mille tulemused on kokku võetud samas uuringu eeltrükis.
Andmed näitavad, et isegi pärast 10 pesu filtreerivad kirurgilised maskid 76 protsenti väikestest SARS-CoV-2 osakestest, mis õhus levivad, ütleb Yale'i ülikooli majandusteadlane Mushfiq Mobarak. Seevastu leidis meeskond, et kolmekihiliste riidest maskide filtreerimisefektiivsus oli enne pesemist või kasutamist vaid 37 protsenti.
Laboratoorseid tulemusi ega maskiuuringu tulemusi ei ole eelretsenseeritud.