L, 28.01.2023

Amet: peresisese lähikontakti korral on rangelt soovituslik kõigil jääda isolatsiooni

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Amet: peresisese lähikontakti korral on rangelt soovituslik kõigil jääda isolatsiooni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Terviseamet.
Terviseamet. Foto: Sander Ilvest

Terviseameti range soovitus on vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks isolatsiooni.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepa sõnul on koroonaviiruse deltatüvi väga nakkav. Sepp soovitab vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimestel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni.

«Selle aja jooksul on soovitatav teha kaugtööd. Kui see ei ole võimalik, siis saab perearst anda haiguslehe,» selgitas ta ja lisas, et haigussümptomite tekkel tuleb võtta ühendust perearstiga.

«Näeme, et vaktsineeritud inimesed nakatuvad peamiselt pereringis. Tavaliselt toob nakkuse perekonda vaktsineerimata laps, kes kodus nakatab ka oma vaktsineeritud vanemad või vanavanemad,» ütles Sepp.

Tema sõnul on koduse kontakti korral viirusekogus nii suur, et vaktsiin ei pruugi kaitsta nakatumise eest.

Sepp paneb südamele, et haigussümptomitega lapsi ei viidaks kooli ega lasteaeda. «Kui laps kaebab kergete haigussümptomite, näiteks kehva enesetunde või kõhuvalu üle, siis tasub kodus teha kiirtest. Lastel on tavaliselt sümptomid väga kerged ja lapsevanem ei pruugi neid seostada koroonanakkusega,» rääkis ta. Lapsed, kelle vanemad on Covid-19 positiivseid, ei tohi mitte mingil juhul käia koolis või lasteaias.

Terviseamet tuletab meelde, et vaktsineerimata inimestel ja neil, kes ei ole haigust läbi põdenud, on kohustus jääda lähikontaktsena 10 päevaks karantiini.

Positiivse testitulemuse korral peavad lähikontakti jääma ka vaktsineeritud ja viiruse läbipõdenud inimesed.

Mis tahes haigussümptomite tekkel tuleb püsida kodus ja võtta ühendust perearstiga.

Märksõnad
Tagasi üles