![Koroonaviirus.](http://f10.pmo.ee/f0t-WTjuL7Isu1U9Pw2VfDctO5g=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2021/12/01/14235092t1hbb38.jpg)
Covid-19 on multisüsteemne haigus, põhjustades häireid nii elundkondade talituse kui tegevusvõime ja osaluse tasandil.
Covid-19 on multisüsteemne haigus, põhjustades häireid nii elundkondade talituse kui tegevusvõime ja osaluse tasandil.
Raske ja kriitilise kulu korral on hospitaliseerimise sagedaseks põhjuseks äge hingamispuudulikkus ja oksügenisatsioonihäire. Ka haiguse alaägedas ja kroonilises faasis võib hingamisfunktsioon jätkuvalt häiritud olla.
Hingamisfunktsiooni häirete kõrval esineb kardiovaskulaarseid, neuroloogilisi, kognitiivseid, psühhoemotsionaalseid kõrvalekaldeid. Osa funktsioonihäiretest on põhjustatud haiguse tüsistunud kulust, nagu intensiivraviga seonduv müopaatia ja/või neuropaatia või trombemboolilisest komplikatsioonist tingitud neuroloogilised häired. Trombemboolia võib esineda nii arteriaalses kui venoosses süsteemis.
Osal covid-19 haigetest jäävad funktsionaalsed häired püsima pikalt. Kõige sagedasemateks kovidijärgseteks sümptomiteks on väsimus-jõuetus (53,1%), hingeldus (43,4%), liigesvalu (27,3%) ja rinnavalu (21,7%). Ka kuue kuu möödumisel haiguse algusest esineb jätkuvalt väsimust või lihasnõrkust (63%), unehäireid (26%), ärevust ja depressiooni (23%).
Kopsukahjustuse või hingamisfunktsiooni languse tagajärjed:
Südamekahjustus ja kardiovaskulaarsed funktsioonihäired:
Neuromuskulaarsed häired:
Neuroloogilised ja kognitiivsed häired:
Psühholoogilised häired:
Gastrointestinaalsed häired:
Nahanähud/ kahjustused:
Toitumushäired:
Allikas: Covid-19 taastusravi patsiendi käsitlusjuhend