K, 7.06.2023

Ekspertkomisjon neljandat Covid-19 vaktsiinidoosi ei toeta

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Vaktisneerimispunkt.
Vaktisneerimispunkt. Foto: Eero Vabamägi

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon ei soovita praegu Eestis manustada teist Covid-19 tõhustusdoosi, sest ühe tõhustusdoosi saanud inimeste hulgas püsib hospitaliseerimine endiselt väga madal.

Komisjon leidis, et teise tõhustusdoosi manustamine ei vähendaks praegu oluliselt nakkuse levikut ega vähendaks tervishoiusüsteemi koormust.

Eesti andmed näitavad, et tõhustusdoos hoiab haiglasse sattumise riski väga väikse ja enamik haiglasse sattunutest on vaktsineerimata inimesed. Iisraeli esialgsed andmed kinnitavad, et omikrontüve puhul ei hoia teine tõhustusdoos võrreldes ühe tõhustusdoosiga nakatumist oluliselt paremini ära.

«Põhilise haiglakoormuse toovad vaktsineerimata riskirühma inimesed, seega on endiselt ülimalt oluline esmase vaktsineerimiskuuri läbimine. Tõhustusdoos annab lisakaitse, mida on vaja eriti eakatel inimestel,» lausus komisjoni liige professor Irja Lutsar.

«Täna ei pea me vajalikuks teise tõhustusdoosi soovitamist, isegi mitte eakatele. Koroonaviirus on meid korduvalt üllatanud, nii et tulevikku prognoosida on väga keeruline. Jälgime nakkuse olukorra muutuseid ja vajadusel arutame võimalikku teise tõhustusdoosi tegemise vajadust uuesti,» selgitas Lutsar.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni varasema soovituse kohaselt vajavad esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamiseks lisadoosi tõsise immuunpuudulikkusega inimesed. Kahedoosilise vaktsiini puhul on selline lisadoos kolmandaks ning piisava kaitse saavutamiseks tehtav tõhustusdoos on sellisel juhul neljandaks süstiks. Sellise skeemi vajaduse üle otsustab arst.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon annab sotsiaalministeeriumile nõu seoses riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustega. Komisjoni kuuluvad allergoloogid-immunoloogid, infektsionistid, perearstid, lastearstid, õed ning terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles