Terviseamet prognoosib seoses koroonapuhanguga Hiinas viiruse kasvu (1)

PM Tervis
Copy
Koroonaviirus
Koroonaviirus Foto: Shutterstock

2022. aasta detsembri alguses leevendas Hiina koroonaviiruse tõrjeks kehtestatud piiranguid, mis tõid riigis kaasa tõsise viiruselaine. Ametlikel andmetel levivad Hiinas hetkel koroonaviiruse omikrontüve alamvariandid, mis Eestile täiendavat ohtu ei kujuta, kuid riskid uute ja muret tekitavate tüvede tekkimiseks Hiinas kasvavad.

Terviseamet prognoosib Covid-19 viiruse kasvu jaanuari lõpuks-veebruariks, mis võib osaliselt olla seotud ka Hiina viiruspuhanguga.

Hiinasse reisimisel veenduge, et olete vaktsineeritud ja teil on olemas kõik vajalikud tõendid oma vaktsineerimise staatuse tõestamiseks. Kasutage avalikus ruumis liikumisel kaitsemaski ja vahetage seda iga kolme tunni järel. Teavitage Välisministeeriumit oma reisist, et kohalik konsulaat oleks teadlik teie viibimisest riigis.

Terviseameti kolm soovitust:

  1. Euroopas ja Eestis on oluline jätkata seirega ja tõhustada viirusetüvede sekveneerimist, et jälgida uute ja ohtlike tüvede tekkimist ning levikut Euroopas.
  2. Vältida tuleks mittevajalikku reisimist Hiinasse, sest Hiina rahvavabariik võib vastu võtta piirangud riiki sisenemiseks ja riigist lahkumiseks. Teiseks võib Hiina tervishoiusüsteemi ülekoormus vähendada kohaliku arstiabi kättesaadavust.
  3. Kõigil, kellel on Covid-19 tõhustusdoos veel tegemata, soovitame selle ära teha. Kõik Covid-19 vaktsiinid vähendavad (viirusega kokkupuutel) tõenäosust viirust raskelt läbi põdeda.

Millised on Terviseameti soovitused seoses Covidi ja teiste viiruste levikuga?

Koroonaviiruse riskitase on kõrge. Koroonapositiivseid on praegu haiglas 269, kelle keskmine vanus on 76.

Teadusnõukoda soovitab rahvarohketes kohtades ja ühistranspordis kanda maski. Samuti on asjakohane hoida avalikes siseruumides võõraste inimestega mõistlikku distantsi ning järgida hügieenireegleid, mille hulga kuulub sage kätepesu. Inimestel, kes kuuluvad riskirühma, soovitatakse võimalusel vältida massiüritusel osalemist.

Vaktsineerimine on endiselt lihtsaim viis raske haigestumise vältimiseks. Eestis on nüüdseks olemas omikrontüve-spetsiifilised vaktsiinid, mille eelkõige võiksid teha riskirühma kuuluvad inimesed.

Kui oled raskelt haigestunud mõnda ülemiste hingamisteede viirushaigusesse, võta ühendust oma perearstiga või helista nõuandeliinile 1220.

Mistahes haigussümptomite korral tuleb vältida kontakte ja püsida kodus kuni sümptomid kaovad. Mingil juhul ei tohi haigena tööle või kooli minna. Ärge jätke haiget last vanavanemate või vanemaealiste hoolde.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles