«Alates sellest, kui pulbriga kirjad ringi rändasid. Siis läks natuke aega mööda ja tuli SARSi epideemia, kus lennukis teist nahavärvi reisijate kõrval istunud inimesed tundsid ärevust ja tulid nakkuskliinikusse nõu küsima. Siis tuli linnugripp, mis praegu püsib endiselt veel lindude hulgas. Siis tuli seagripp, mis tegi maailmale ringi peale ja taandus kiiresti tavaliseks sesoonseks gripiks,» rääkis ta.
Ebola viiruse laialdasem levik oli arsti sõnul vaid aja küsimus, sest kui linnud-loomad kannavad viiruseid oma elukohast pikema aja jooksul edasi kohtadesse, kus on koos palju inimesi, õpivad viirused inimeselt inimesele levima.
Märtini sõnul ei ole Ebola kontaktnakkus praegu siiski nii palju muteerunud, et see võiks levida ka õhu kaudu. «See oleks tõsiselt must stsenaarium, aga praegu ta seda teha ei ole suutnud,» lausus ta.
Millal Ebola Eestisse võiks jõuda, ei oska arst ennustada. «Siin on antud erinevaid hinnanguid, ka mina olen [seda teinud]. Kui, siis tõesti päris mitme kuu pärast,» märkis ta.
Palju kära on praegu tekitanud Ebola-haigeid hooldanud tervishoiutöötajate nakatumine, ent Märtini sõnul võib see juhtuda siis, kui kaitsevahendeid ei võeta ära õiges järjekorras või tehakse ärevusest mõni vale liigutus. Samuti võib haige olla sellises seisundis, et ei kontrolli oma liigutusi, ning tema eest hoolt kandes võib meditsiinitöötaja saada torkevigastuse.
Tavainimestele pani Märtin südamele, et riskipiirkonda ehk Lääne-Aafrika riikidesse ei tasu praegu mingil juhul reisida. «Ei ole mõtet tulega mängida, isegi kui see tundub tore ja põnev,» ütles ta. Nakkuspiirkonnas viibides on arsti sõnul suhteliselt võimatu end täielikult kaitsta, sest viirus võib soojaga püsida pindadel viis-kuus päeva. Teoreetiliselt saaks ennast kindlalt kaitsta vaid meditsiinitöötajatele mõeldud kaitsekostüümi kandes.