Milliste vaevuste puhul kanep leevendust võib pakkuda?
Kanadas on kannabinoidravi rakendatud näiteks hulgiskleroosi, selgroovigastuste ja -haiguste, ajukahjustuste, vähktõve, HIVi/aidsi, artriidi, epilepsia, söömishäirte, kroonilise valu, kroonilise iivelduse, Crohni tõve, fibromüalgia, ärritatud soole sündroomi, haavandilise koliidi, unehäirete, posttraumaatilise stressihäire, ärevuse, depressiooni, lihasspasmide, neerupuudulikkuse korra. Samuti on kannabinoidravi võimaldatud kõigile surmavalt haigetele patsientidele, kellel sellest kasu võiks olla.
Siinkohal tuleb silmas pidada, et enamiku loetletud seisundite puhul on kanepiravi siiski sekundaarseks või täiendavaks ravivõimaluseks, mida rakendadatakse kas koos rahvusvahelistes ravijuhendites toodud primaarsete raviviisidega või juhtudel, mil neist patsiendile kasu ei ole või nende kõrvalnähud on väljakannatamatud.
Enamasti tarvitataksegi kanepit võitlemiseks mitmete raskete ja krooniliste haiguste puhul elukvaliteeti oluliselt mõjutavate sümptomitega, mitte haiguse põhjustega. Küll aga on välja pakutud ja kogub üha kaalukamat tõenduspõhja kliiniline endokannabinoidipuudulikkus, mida seostatakse näiteks eelmainitud fibromüalgia ja ärritatud soole sündroomi ning isegi migreenidega, mille puhul võib tõesti rääkida konkreetsest ravitoimest, mitte ainult sümptomite leevendamisest.
Miks ei ole kanepiravi lihtsamini kättesaadav?
Kui olukord oleks nii roosiline, nagu mõned tulihingelised kanepiaktivistid väidavad, ja tegemist oleks tõelise imerohuga, oleks kanep ilmselt juba ammu lääne ühiskondades taaslubatud ja laialdaselt kasutusel. Paraku on aga mitmeid aspekte, mis olukorra keeruliseks teevad.
Esiteks — arstide jaoks ilmselt kõige olulisema küsimuse, ravitoime tõenduspõhisusega, on lood veel mitmetel põhjustel üsna kesised. Ühest küljest on tegemist «lihtlabase» ravimtaimega, mille puhul on keeruline ja ebaeetiline midagi patenteerida ja seega kaitsta ravimifirmade potentsiaalseid majanduslikke huve.