Kõik ju teavad, et ihaldusväärse abi saamiseks tuleb hoopis minna suurhaigla EMOsse, sest seal «saab kohe kõik vajalikud uuringud» ja homseks aja neurokirugi vastuvõtule.
Iga suur emotsionaalne negatiivne uudislugu laia auditooriumiga meediakanalis süvendab patsientide usaldamatust. Muutes kõiki osapooli olemuslikult niigi väga emotsionaalses ja pingelises süsteemis veel ebakindlamaks. See tekitab ärevust nii patsiendi kui arsti pool lauda ja kasvatab omakorda süsteemi koormust lugematute asjatute visiitidega ning tegeliku näidustuseta uuringutega, mis läbi valdavalt tulutu töö mahtude kasvu viib omakorda uute vigadeni. Rääkimata rahalisest koormusest haigekassale, kes maksab sisuliselt süvenemata kinni visiidi ja uuringud, milleks puudus tegelik meditsiiniline vajadus.
Süüdlaste otsimine probleemi ei lahenda
Praegu vaatavad kõik vähegi elukogenumad kolleegid väga hoolikalt oma varbaid ja räägivad ilmast, kui elult ootamatu kainestava löögi saanud omaksed süüdistavad esimest ette jäänud meedikut selles, et üks üheksandat elukümnendit tiksunud memm ära suri. Sest võib juhtuda, et kui asjast liiga palju ja liiga avalikult rääkida, siis peabki kellegi lõpuks süüdlaseks määrama. Mina ei julgeks kuidagi väita, et Virumaal toimunu näol on tegu ennekuulmatu üksikjuhtumiga. Selliseid olukordi, kus elutee ootamatult otsa saab, tuleb ette keskmiselt üks iga sündinud inimese kohta ja 84 aastat pole selleks ühe Eesti inimese kohta üldse uskumatult noor iga.
Ma ei arva ka, et arstlikud vead peaks maha vaikima. Vastupidi - juba ammu oleks tulnud juurutada tervishoiuteenuse pakkujate ühetaoline vastutuskindlustus ja ammu oleks tulnud juurutada üleriigiline mittesüüliselt menetlev meditsiiniliste vigade analüüsi süsteem, mis teeniks nii tervishoiusektori kui ka avalikkuse huve oluliselt paremini kui mis tahes uudislugu või tsiviilhagi. Süsteem, kus seniste vigade tunnistamise ja läbiarutamisega nendest õpitaks ja nende põhjal avastataks, mida teha edaspidi teisiti, et sama viga ei korduks. Paraku, tundub, et süvenemise ja teadmise järele puudub seni nõudlus. Kolleegid Ühendkuningriigist on avaldanud arvamust, et meil on jäänud umbes viis aastat, enne kui tsiviilhagide kasvav maht tegevuspotentsiaali tekkimise künnise ületab.