«Kui lapse esimesed hambaarstikülastused on kontrolli eesmärgil, siis suure tõenäosusega ei ole edaspidine hambaarsti külastamine lapse jaoks probleem. Kui aga esimest korda pöördutakse arsti juurde juba hambavaluga, siis laps saab oma esimese negatiivse kogemuse ja võib juhtuda, et edaspidised külastused on nii lapse, lapsevanema kui ka hambaarsti jaoks probleemsemad,» rääkis Kõiv.
Hambakontrollide toimumisel on oluline, et vanem kindlasti vestleks arstiga, isegi kui vanem visiidi ajal kabinetis ei viibi. Lapse kasvades toimuvad suus mitmed protsessid, näiteks piimahammaste tulek ja nende vahetumine jäävhammaste vastu. Selleks, et ära hoida võimalikke ning sagedasti esinevaid anomaaliaid, on oluline arsti ja lapsevanema koostöö, mis saab alguse regulaarsetest visiitidest hambaarsti juurde.
«Kindlasti ei tohiks vanem last hirmutada erinevate meile armsaks saanud juttudega: «Kui kommi sööd, siis tulevad hammastesse augud ja me peame minema hambaid puurima.» Päris nii see ei ole, lapsele ei pea kommi keelama, seda tuleb lihtsalt õigel ajal anda – kohe pärast söögikorda. Puurimise jutuga pigem süvendame hirmu hambaarsti ees. Võimalusel võib ise lapsele eeskujuks olla ja külastada hambaarsti enne last nii, et viimane näeks, kui valutu raviprotsess vanemale on ja saaks teadmise, et ka tema ise ei saa haiget,» soovitas Kõiv.
Rohkem külastajad on Saare-, Jõgeva- ja Tartumaal
2016. aasta üheksa kuu andmete järgi on kõige kõrgem hambaraviga hõlmatus Saare-, Jõgeva- ja Tartumaal, kus 60–64% sihtrühma lastest on hambaarsti külastanud. Kõige madalam hambaraviga hõlmatus on aga Valga- ja Ida-Virumaal, kus hambaarsti juurde on jõudnud vaid 58% sihtrühma lastest. «Laste raviga hõlmatuse number on tegelikkuses natukene suurem kui väljatoodud numbrid näitavad. Haigekassal pole võimalik saada nende laste andmeid, kes on väljaspool Haigekassa lepingupartnerite hambaravi visiidil käinud,» selgitas Kõiv. «Hõlmatuse parandamiseks oleme suunanud teavitustegevusi maakondadesse, kus teenuse kasutamise protsent on praegu madalam. Järgmisel aastal plaanime keskenduda rohkem ka venekeelsele sihtrühmale, et teavitada neid hambaarstil käimise vajadusest ning võimalustest, mida haigekassa neile pakub.»