«Kui lapsel on väga tugev nohu, nina jookseb kogu aeg, on tal parem kodus olla, sest nohu segab teda ja ta on viril,» sõnab Kookmaa. Kodusoleku aeg võiks olla kuni nädal.
Kui perel isegi on võimalik nohune laps koju jätta, tuleks temaga doktor Mare Kookmaa sõnul kindlasti õues käia, sest seal on nina rohkem lahti ja lapse enesetunne on ka parem. «Paljud emad ütlevad, et nad ei julge last välja viia, sest tal tekib tuppa tulles nohu. Aga see ongi hea, sest nina läheb lahti ja sekreet tuleb ninast välja,» jagab arst vanematele näpunäiteid. Kui nohune laps on soojalt riides, võib temaga ka jaheda ilmaga väljas käia.
Arsti kinnitusel peab igati paika vanarahvatarkus, et nohu läheb ravides üle seitsme päevaga, ravimata möödub aga nädalaga.
Kuigi nuuskamine on nohu puhul väga oluline, pole perearsti sõnul võimalik anda vanematele ühtegi head nippi, kuidas seda väikestele lastele selgeks õpetada. «Eks see sõltub lapsest, aga mõni saab selle alles viie-kuueaastaselt selgeks,» tõdeb tohter.
Mõnikord paluvad emad, et arst annaks lasteaia jaoks tõendi, mis kinnitaks, et vana nohu pole nakkav. «Ma ei ole selle peale läinud, sest seda paberimajandust on niigi palju,» räägib Kookmaa. «Kui hakkame väljastama tõendeid selle kohta, et laps võib nohuga kollektiivis käia, suurendame enda töö hulka veelgi.»
Kookmaa tõdeb, et esimest korda lasteaeda läinud laps viirustest ei pääse. «On täiesti normaalne, kui lastel on lasteaia esimesel aastal viis kuni kümme haigestumist,» selgitab ta.