Reformierakond: kõrgem visiiditasu ohjeldaks patsiente

Foto on illustratiivne.

FOTO: Priit Simson

Reformierakond leiab, et visiiditasu tõstmine distsiplineeriks patsiente, et nad asjatute muredega arstile ei pöörduks, samal ajal muretsevad erakonnad, et arstiabi kättesaadavus halveneks vähem kindlustatud patsientide jaoks.

«Visiiditasu tõstmine on põgusalt olnud fraktsioonis jutuks,» kinnitas reformierakondlasest riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Rein Aidma. «Iga asi, mis läheb inimesele kallimaks, on suhteliselt hell teema, aga kindel on see, et Eestis on pöördujaid, kes arsti otsest vastuvõttu ei vajaks, kolmandiku võrra rohkem kui näiteks Soomes,» rääkis Aidma, kelle sõnul on Reformierakond seisukohal, et viisiiditasu tõstmine distsiplineeriks teatud määral pöördujaid.

Isamaa ja Res Publica Liidu liige ja riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna ütles, et tema ei ole veel näinud haiglate liidu ega sotsiaalministri Hanno Pevkuri ettepanekuid ja arvutusi seoses visiidi- ja voodipäevatasu suurendamisega. «Erakonna arvamus on laiemalt see, et igal juhul tuleb vältida seda, et patsientide omaosalus tõuseks. Põhjuseks on see, et vaesematel inimestel võib arstiabi kättesaadavus muutuda keerulisemaks,» ütles Tsahkna, kelle sõnul tahaks fraktsioon siiski haiglate liidu ja ministri ettepanekutega tutvuda.

Keskerakondlasest riigikogu liige Viktor Vassiljev ütles, et fraktsioonis ollakse viisidi- ja voodipäevatasu tõstmise vastu. Vassiljev lisas, et kui tasusid oleks tõstetud rutiinselt nagu seadus ette näeb, siis ei oleks sellest suurt probleemi, aga nüüd tahetakse tasusid ühe korraga arstide streigi lõppedes tõsta. Ehkki tarbijahinnaindeks on tõusnud ja haiglate kulud näiteks kasvõi toidule tunduvalt suurenenud, hakkavad patsiendid Vassiljevi sõnul visiidi- ja voodipäevatasu tõstmise taga nägema ikkagi arstide palgasoovi. «See oleks karistus arstidele,» rääkis Vassiljev.

Vassiljeviga nõustub sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof.

Eesti Haiglate Liit tegi möödunud nädalal tänavu juba kolmandat korda sotsiaalministeeriumile taotluse seadusejärgse visiidi- ja voodipäevatasu kehtestamiseks, taotluse kohaselt peaks järgmisel aastal koduvisiidi ja ambulatoorse eriarstiabi visiiditasu olema viis eurot ja voodipäevatasu 2 eurot 50 senti.

Visiidi- ja voodipäevatasu on kümme aastat püsinud samas suuruses, kuid selle aja jooksul on ainuüksi tarbijahinnaindeks tõusnud üle 44 protsenti, mistõttu on näiteks patsiendi päevane toitlustuskulu mitu korda suurem kui kehtiv voodipäevatasu. «Haiglate soov on visiidi- ja voodipäevatasu seadusega vastavusse viia ja arvestada hinnamuutuses ainult tarbijahinnaindeksi tõusu,» ütles liidu juhatuse esimees Urmas Sule.

Sotsiaalministeeriumile saadetud taotluses seisab, et visiidi- ja voodipäevatasude tarbijahinnaindeksiga vastavusse viimisega edasilükkamise tulemusel kannatab raviteenuse osutamine, kättesaadavus ja kvaliteet, kuna raviteenuse osutajad on alafinantseeritud.

Ka Pevkur on öelnud, et kui võtta aluseks tarbijahinnaindeks, siis võiks visiiditasu olla tulevikus 5 euro kandis ning voodipäeva maksumus tõusta 1.60 eurolt 2.50 euroni

Populaarne

Tagasi üles