Tallinna linnavalitsuse otsus valida pensionäridele ravimisoodustuse saamise kohaks Euroapteegid tekitab küsimusi nii nende seas, kellele see soodustus on mõeldud, teistes apteegikettides kui ka konkurentsiametis.
Tallinn eelistab Euroapteeki
Viimane saatis Tallinna linnavalitsusele järelepärimise, milles soovis teada, kas pakkumine hakata pensionäridele andma ravimisoodustust tehti ka teistele apteegikettidele. Amet lubas oma seisukoha konkurentsireeglite võimaliku rikkumise kohta kujundada pärast linnavalitsuselt vastuse saamist.
Abilinnapea Merike Martinson vastas Postimehe pärimise peale, et Euroapteek valiti pilootprojekti läbiviimiseks, kuna kahel suuremal apteegiketil Apotheka ja Apteek1 on juba koostöös pankadega seenioridele omad sooduspaketid (seeniorkaart).
Martinson lisas, et poole aasta pärast on kavas teha projektist kokkuvõtteid ja edukal rakendumisel võib kaaluda lepingupartnerite ringi laiendamist vastavalt apteekide esitatavatele sooduspakkumistele. Praegu on leping Euroapteegiga sõlmitud aasta lõpuni.
Pirita elanik Kai Tarkus oli linnavalitsuse säärasest otsusest nördinud. «Olen seni kõik oma ravimid ostnud Viimsi või Pirita apteegist, aga nüüd ma ei teagi, kust neid Euroapteeke otsida,» ütles ta. «Bussisõit on küll tasuta, aga mul on käimisega raskusi.»
«Samas oleks see viis eurot kuus mulle väga oluline, sest ravimitele kulub kolmandik pensionist ja näiteks aneemiaravimid ja vitamiinid, mida iga päev vajan, on ilma haigekassa soodustuseta,» lisas ta.
Pealegi pole tal veel rohelist kaartigi, millega ennast apteegis soodustuse saamiseks kirja panna saab. «Miks küll selline jama kokku keerati?» küsis Tarkus.
Euroapteegid on ennast sisse seadnud pea kõigisse Maxima poodidesse, sest need kaks jaeketti on leedulastest omanike kaudu seotud.
Selveri tegevjuht Andres Heinver ütles, et ükski vaba konkurentsi rikkuv otsus ei saa olla hea. «Eriti kui neid otsuseid teeb linnavõim. Kindlasti mõjutab selline manipuleerimine ravimiturgu,» lisas ta.
Südameapteeke haldava Pharma grupi juhatuse esimees Kristo Tullus nentis, et kahjuks otsustati asi ära eelmise aasta sügisel kusagil kabinetivaikuses. Küll aga pöördus Südameapteek hiljuti ise Tallinna poole ettepanekuga laiendada antud soodustust ka nende apteekidele ja linn oli koostööst huvitatud. «Loodame lähiajal kokkuleppele saada,» lausus ta.
Tulluse sõnul ei saa kuidagi heaks kiita, et avalik võim sellisel viisil sekkub apteekidevahelisse konkurentsi ja seda nii vastutustundetult moonutab. «Kuna pensionärid on apteegiteenust tarbivate klientide hulgas üks suuremaid rühmi, toimub praegu arusaamatu ühe apteegiketi tegevuse soodustamine ja muude apteekide vaikne väljasuretamine,» ütles ta.
Suuremad apteegiketid elavad Tulluse kinnitusel konkurentsimoonutuse üle, kuid kannatavad just väiksemad, kettidesse mitte kuuluvad apteegid. «Ja see kõik toimub pärast seda, kui nii konkurentsiamet kui riigikontroll on tõstatanud suure probleemina esmatasandi tervishoius apteekide ketistumise ja vähesest tulubaasist tuleneva väiksemate apteekide turult lahkumise,» nentis ta.
Tulluse hinnangul ei ole praegune olukord kindlasti mõistlik ega patsiendisõbralik. «Kuigi ühistransport on Tallinnas tasuta, on pensionäri aeg ka midagi väärt, ja kindlasti mitte vähem kui mis tahes teise linnaelaniku oma,» rääkis ta.
Näiteks Pirita apteeki on Tulluse sõnul pöördunud viimastel nädalatel märkimisväärne hulk pensionäridest kliente, kes on avaldanud suurt rahulolematust selle üle, et soodustust saab nii vähestest apteekidest, mida tuleb mööda linna taga otsida.
Rahaliselt mõõdetavat mõju Tallinna otsusest ei osanud Tullus praegu hinnata, kuid ta tõdes, et mingi kahju Südameapteegi käibele on kahtlemata tekkinud ja tekib ka edaspidi.
Pealinn hoolib
Soodustus Euroapteegis
• Kehtib 93 000 Tallinna pensionärile, kes saavad linnalt iga-aastast pensionilisa.
• Apteegis tuleb esitada ühissõiduki roheline kaart, linnavalitsuse sellekohane kiri ja isikut tõendav dokument.
• Seda soodustust saab ravimitelt, millel pole haigekassa soodustust, 10 protsenti ostult kuni viis eurot kuus.
Allikas: Tallinna linnavalitsus