200 mg ibuprofeeni valuvaigistav toime on võrdne umbes 650 mg aspiriiniga.
«Tavapärane annus [ibuprofeeni] on olenevalt inimese vanusest ja kehakaalust kas 200 mg kolm korda päevas või 400 mg kolm korda päevas,» kinnitab Peterson.
Ka ibuprofeen võib põhjustada seedetrakti häireid, aga ka nahalööbeid või maksakahjustusi. Vere hüübimist mõjutab ibuprofeen vähem kui aspiriin.
Kerge valu korral võib nii Gratšova kui Petersoni sõnul osale inimestest abi olla ühest 200 mg ibuprofeenitabletist, mille toimeaeg kestab keskmiselt kuus tundi.
Kõige kiirema leevenduse valule toovad kõigist apteekides müüdavatest kaupadest Petersoni hinnangul pärasooleküünlad. Tableti mõju kiirus sõltub asjaoludest. «Tablett toimib kiiremini, kui sinna juurde on piisavalt joodud ja kõht pole väga täis söödud,» lisab Peterson. Veidi kiiremini toimib ka lahustuv tablett, kuna vedelikku juuakse selle juurde rohkem.
«Suukaudne ravim hakkab reeglina toimima 20–30 minuti jooksul,» hindab Peterson.
Gratšova sõnul tasub palavikualandajate-valuvaigistite puhul silmas pidada lihtsat reeglit: kui pärast kolme päeva palavikuravimite söömist pole palavik ikka alla läinud, tasub arsti juurde minna. Palavikualandajaid üle viie päeva järgemööda ilma arsti järelevalveta ta võtta ei soovita.
«Kindlasti ei tohiks palavikualandajate kõrvale tarbida veel eraldi gripiteed, kus on valuvaigisti ja palavikualandaja juba sees. Muidu saab maks topelt annuse ravimeid ja see on maksa jaoks liiga suur töö,» hoiatab Gratšova. «See koormab kogu keha, nii magu, südant, maksa kui ka neerusid, ning mõjutab vereloomet,» lisab Peterson.
Gripiteed on kompleksravimid, kus palavikualandajale lisaks on sees kas nohu- või köharohi või mõlemad. «Nende ravimite korral peaks tähelepanelikult vaatama ravimite koostist ja annuseid,» hoiatab Peterson.
«Lubatud maksimaalset annust tohib kasutada ikka väga ettevaatlikult. Koostises olev fenüülefriin ja askorbiinhape võivad anda kõrvaltoimeid, mis raskendavad vahel paranemist ja teevad enesetunde halvaks,» lisab perearst. Kõrvaltoimeteks võivad olla peavalu, iiveldus, aga ka vererõhu tõus.
Looduslikke gripiteid kibuvitsast, pärnaõiest ja kummelist võib aga hirmu tundmata tarvitada, sest need aitavad Petersoni sõnul higistada ja gripiviiruste toodetud toksiine kehast väljutada.