Ferenc Szirko sõnul tuleks selle ravimi skandaal ning kolmanda ja neljanda põlvkonna beebipillide ohutusega seonduv uurimine hoida lahus. «Skandaal Prantsusmaal ei ole seotud ravimi kõrvaltoimega, vaid sellega, et Prantsusmaa ravimiameti salajane raport tõsistest kõrvaltoimetest ja mittesihipärasest kasutamisest lekitati ajalehele Le Figaro,» selgitas arst.
Tema kinnitusel ei ole Diane-35 tegelikult rasestumisvastane, vaid akne ja liigse karvakasvu vastane vahend, millel muu hulgas on ka rasestumisvastane toime. Arsti sõnul ei ole Diane-35 Eestis rasestumisvastase vahendina populaarne. Ravimiameti teada kasutab seda Eestis iga päev umbes 1300 naist.
«Põhjust, miks Lõuna-Euroopas on karvakasvu pidurdav ravim populaarsem kui põhjas, ei ole raske ära arvata,» lisas arst.
Prantsusmaa otsus peatada alates märtsist Diane-35 ja selle geneeriliste analoogide müügiluba on jõudnud ka Euroopa ravimiametisse. «Ma ei usu, et preparaat keelustatakse üle Euroopa, sest kui me näiteks keelustaksime viina, millel on märksa rohkem ja sagedamini erinevaid kõrvaltoimeid, ei saaks me teha viinasokke,» arvas Szirko.
Müügikeeld ei laiene automaatselt
Uusküla kinnitusel ei laiene Prantsusmaa otsus peatada Diane-35 müük automaatselt teistesse riikidesse. «Kui üks riik otsustab, et peatab müügiloa, siis peab ta sellest teada andma teistele liikmesriikidele, Euroopa ravimiametile ja Euroopa Komisjonile,» selgitas ta protseduuri.
Seejärel algab hindamine euroliidu tasandil, kuhu kaasatakse ravimiohutuse riskihindamise komitee ja inimravimite komitee. Selle tulemus edastatakse Euroopa Komisjonile, mille otsus on siduv kõigile liikmesriikidele. «Kui otsus on negatiivne, siis tuleb müügiluba peatada kõigis liikmesriikides, kui positiivne - peab Prantsusmaa müügiloa ennistama. Kui leitakse, et positiivse kasu-riski suhte tagamiseks on vajalikud muudatused - siis need tuleb juurutada kõigis liikmesriikides,» rääkis Uusküla.
EMA (European Medicines Agency) teatas, et ohutusprofiil vaadatakse üle kõigil kolmanda ja neljanda põlvkonna kombineeritud hormonaalsetel kontratseptiividel, mitte ainult nn antibeebipillidel. Eestis on nendest toodetest saadaval ka plaaster ja tuperõngas.
Beebipillid, mille kasu-riski suhet hinnatakse:
Azalia, Cerazette, Gracial, Marvelon, Mercilon, Novynette, Regulon, Samba, Trimiron, Cilest, Aliane, Ethinylestradiol / Drospirenone Leon Pharma, Jangee, Linatera, Lluvieight, Midiana, Minayeight, Nubeight, Pirestrol, Yarina, Yasminelle, Yaz