R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Beebipillide kasutamine võib rikkuda suu limaskesta

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Beebipillide kasutamine võib rikkuda suu limaskesta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rasestumisvastased tabletid.
Rasestumisvastased tabletid. Foto: Ceridwen / Wikimedia Commons

Hambaproteesiarsti kogemus näitab, et pidev beebipillide kasutamine muudab naiste suu limaskesta nii rabedaks ja kuivaks, et implantaadi panek võib ebaõnnestuda.

«Üheksal juhul kümnest vajavad just naised ülalõua tagumiste hammaste kohal põskkoopa põhja tõstmist vähemal või rohkemal määral, sest selles piirkonnas enamasti ei piisa luumahtu implantaadi paigaldamiseks,» rääkis proteesiarst-implantoloog Kristin Räst-Kallio.

Arsti sõnul on ta täheldanud, et kui naine on kasutanud beebipille pikka aega, tähendab tema põskkoopa põhja tõstmine sageli tüsistusi, kuna põskkoobast seestpoolt vooderdav limaskest on aastatepikkusest pillide võtmisest õhuke ja rabe nagu pärgament. Aga just seda limaskesta on vaja protseduuri õnnestumiseks ülespoole nihutada.

Tema sõnul kuulub proteesiarsti patsientide riskigruppi 40-aastane naine, kes tõenäoliselt on beebipille, hormoon­spiraali või tuperõngast kasutanud põgusate pausidega 10–15 aastat.

«Seega olen võtnud tavaks kõigilt protseduurile tulevatelt naistelt uurida, kas ja kaua ta on beebipille kasutanud, ning teavitan teda riskist, et protseduur võib seetõttu ebaõnnestuda,» rääkis arst. «Võib ilmselt eeldada, et keskmine naine ei mõtle, et see väike hormoontablett mõjub ka igale poole mujale peale paljunemisorganite,» lisas ta.

Tema sõnul kogevad ilmselt paljud beebipillide kasutajad, et tupe limaskest muutub aastatega kuivaks, lõhenevaks ja valulikuks.

«Kas seda kohe ka pilliga seostada osatakse, ei tea. Kahtlustan et mitte. Veel vähem seostatakse pilliga ilmselt muude limaskestade (näiteks nina limaskesta) õhenemist ja silmade kuivust,» tõdes arst.

Tohter rõhutas, et see, kas ja millised kõrvaltoimed avalduvad ning kas need tekivad kohe või aastate jooksul, sõltub inimesest ja võib olla väga erinev.

«Olen veendunud, et beebipillid pole ohutud ning neil on palju ebameeldivaid kõrvaltoimeid, mida inimene ise ei pruugi kohe tajuda,» sõnas ta.

Märksõnad
Tagasi üles