N, 29.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti Puuetega Inimeste Koda: erihoolekande süsteem Eestis vajab reformimist

Piret Lakson
, reporter
Eesti Puuetega Inimeste Koda: erihoolekande süsteem Eestis vajab reformimist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mõned eakad ei saa enam ise oma kodus hakkama ja peavad kolima hooldekodusse.
Mõned eakad ei saa enam ise oma kodus hakkama ja peavad kolima hooldekodusse. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Monika Haukanõmme sõnul näitavad viimastel päevadel avalikkuse ette jõudnud juhtumid, et erihoolekandeteenuse sisu ja kvaliteedi osas on tõsiseid puudujääke.

Eesti Puuetega Inimeste Koda on sügavalt mures traagiliste juhtumite pärast Võisiku Kodus ja Meegomäe Hooldekeskuses, kus osutatakse erihoolekande teenuseid pikaajalise ja raske psüühikahäirega inimestele.

«Kahjuks ei ole nimetatud juhtumid Eestis ainukesed, kus psüühiliste erivajadustega kliendid on sattunud väärkohtlemise ohvriks ning nende inimväärikust on alandatud,» avaldas Haukanõmm muret.

«Me ei saa aktsepteerida olukorda, kus riiklikele erihoolekandeteenustele on mõistetamatult pikad järjekorrad ning inimesed ei saa vajalikku abi, pannes sellega ohtu nii abivajava isiku kui ka tema lähedaste tervise ja heaolu,» ütles Haukanõmm.

Tema sõnul elavad erivajadustega inimeste perekonnad sageli teadmatuses oma lähedasega toimuvast ning teenuseosutajad on pandud olukorda, kus ei ole loodud eeldusi teenuse kvaliteetseks ja inimesekeskseks osutamiseks.

«Riigil lasub kohustus tagada teenuste kättesaadavus, kontrollida nende seaduslikku osutamist ja analüüsida, kas teenuse pakkujad on võimelised osutama vajalikku teenust kvaliteetselt, turvaliselt ning ohutult. Erihooldekodudes esineb probleeme nii personali ettevalmistuses, hariduses, sobilikes töötingimustes kui ka piisavate rahaliste vahendite olemasolus,» selgitas Haukanõmm probleemi tõsidust.

Kui teenuse osutamisel on tehtud vigu, mille käigus inimesed kaotavad oma elu, on Haukanõmme sõnul vaja põhjalikult analüüsida erihoolekande süsteemi tervikuna ning vajadusel võtta vastu otsuseid, et taolised juhtumid enam kunagi ei korduks.

«Psüühiliste erivajadustega inimeste perekondadele peab olema tagatud turvatunne, et nende lähedased on kvaliteetsel teenusel, mis vastab ootustele ja vajadustele,» lisas Haukanõmm.

Märksõnad
Tagasi üles