IVKH kodulehe järgi tegi seal esimese bariaatrilise operatsiooni, mis pidi lahendama rasvumise probleemi mao kirurgilise muutmise teel, sealse kirurgiakliiniku juhataja Jaak Lind 3. aprillil 2012. Operatsioonid, millest edaspidi jutt, tehti sama aasta kevadel ja suvel.
Kaks kannatanut, Irina D. ja Galina P. olid operatsiooni ajal 45-aastased, kolmas, Tereza J. 50. Kohtueelses vaidluses IVKHga esindab kannatanuid, nende hulgas ka surnud patsiendi perekonda, jurist Artur Pärnoja.
Jurist Artur Pärnoja arvates ei tekita kahtlusi tõik, et kõik kolm tema kaitsealust tulid IVKHsse, tundes end täiesti normaalselt, ning mõne päeva pärast viidi neist kaks väga raskes seisundis teise haiglasse.
Tema sõnul oli algul kõigile kolmele lubatud laparoskoopilist operatsiooni, mille kohaselt tehakse vaid väikesi sisselõikeid ega eemaldata osa maost. Siiski tuli Irinale ja Galinale pärast laparoskoopilist lõikust teha ka teine operatsioon.
Kõige kurvemalt läks Galinal. Pärast kaht operatsiooni IVKHs viidi naine omaste pealekäimisel Tartu Ülikooli kliinikumi, kus ta pidi taluma veel mitut lõikust. Arstidel aga ei õnnestunud Galina elu päästa.
Irina sõnul veenis teda «kergele» operatsioonile minema kirurg Rutti Soomets, kes ütles, et valud seljas, mida patsient kaebas, on tal tekkinud liigse kaalu (165-sentimeetrise kasvu juures 130 kilogrammi, millest praeguseks on Irina kaotanud poole) tõttu.
Irinale tehti esimene operatsioon 12. juunil 2012, mis kestis kirjade järgi viis tundi. Kuna patsiendi soolte seinad olid liiga haprad, tuli käigu pealt laparoskoopia asendada lahtise operatsiooniga. Sotsiaalministeeriumi juures tegutseva tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjoni (protokoll nr 29 13. detsembrist 2012) hinnangul oli see õige otsus. Aga operatsiooni ajal langes Irina koomasse. Miks? See on üks paljudest tumedatest laikudest haigusloos, mida on ametlikes dokumentides minimaalselt kajastatud.