![Artikli foto](http://f9.pmo.ee/2UtztmWY1Tu9TTwlpsuFfFRUIyQ=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2009/05/19/181796t1h25e4.jpg)
HIV vaktsiin peitub geeniteraapias?
![Artikli foto](http://f9.pmo.ee/2UtztmWY1Tu9TTwlpsuFfFRUIyQ=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2009/05/19/181796t1h25e4.jpg)
Hiljutises uuringus õnnestus Pennsylvania ülikooli professoril Philip Johnsonil ja tema kolleegidel ahve kaitsta HIV-le lähedase SI-viiruse eest sisestades nende lihastesse geenid, mis toodavad SIV antikehasid, vahendas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.
Johnsoni sõnul on nii SIV kui ka HIV puhul viiruse pinnavalkude muutumise kiirus niivõrd suur, et immuunsüsteemi poolt välja töötatud antikehad muutuvad kiirelt kasutuks.
«Ma sain umbes kümme aastat tagasi aru, et traditsioonilised lähenemised ei tööta,» ütles ta. «Kõik edukad vaktsiinid jäljendavad keha loomulikku immuunvastust, kuid see lihtsalt ei tööta HIVsse nakatunud inimeste puhul. HIV suudab ennast liiga hästi immuunsüsteemi eest peita.»
Johnsoni töö tulemused on Suurbritannia Cardiffi ülikooli teadlase Andrew Sewelli hinnangul väga julgustavad. «Ma pole kunagi varem näinud meetodit, mis nii hästi töötaks,» ütles ta.
Johnson lisas, et kuigi ahvidele sobis meetod hästi, tuleb veel kontrollida, kas see on tõhus ka inimeste puhul. Seni on nad laboris leidnud neli antikeha, mis katseklaasis HIV vastu samuti hästi töötavad.
Johnson loodab peagi saada luba kliiniliste katsetuste alustamiseks ning on tehnoloogia rakendamise suhtes optimistlik. Kui katsed osutuvad edukaks, võib olla tegemist taskukohase võimalusega inimesi HIV eest kaitsta.