Põltsamaa linnavalitsuse ametnikud on veendunud, et antud olukorras on viga tehtud Toila vallavalitsuses. «Eduardi passi pikendati nii, et mehel puudus sissekirjutus. Tema elanikeregistrist väljajätmine on meie meelest Toila vallavalitsuse puudulik töö,» sõnas Põltsamaa linnavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja.
Toila vallavalitsus omakorda viitab aga seadusele, mille järgi peab hoolekandega tegelema omavalitsus, kelle territooriumilt abivajaja leitakse. Eduard kinnitas, et on Põltsamaal elanud mitu aastat ning sooviks samas linnas või selle läheduses edasi elada. Toilaga ei siduvat teda miski.
Sama kinnitas ka Toila vallavalitsuse registripidaja Lija Pojo, kes täpsustas, et passi ja elamisloa pikendamisega ei tegele vallavalitsus, vaid kodakondsus- ja migratsiooniamet. Veel lisas Pojo, et mõistab Põltsamaa linna muret. «Eks kõik loevad raha,» nentis ta. Tema sõnul on neilgi ette tulnud juhtumeid, kui nad nende vallast leitud inimeste hooldeteenuse eest maksma peavad.
Asjaajamine on kestnud juba enam kui kuu. Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder rääkis, et on mitmeid kordi uurinud asja Põltsamaa linna sotsiaalosakonnast, rääkinud linnapeaga ning teavitanud olukorrast ka maavalitsust, kuid seni tulutult.
«Meie oleme kindlaks teinud, et praegu mees enam haiglaravi ei vaja ning haigekassa kulul saab ta siin viibida veel kaheksa päeva,» ütlesid Jõgeva haigla juht Peep Põdder ja haigla sotsiaaltöötaja Helbe Karukäpp eelmisel teisipäeval.
«Kas me tõesti peame viima patsiendi Põltsamaa linnavalituse sotsiaaltöötaja kabinetti?» esitas Põdder retoorilise küsimuse. Helbe Karukäpp lisas omalt poolt, et nad ei saa ju inimest tänavale visata. Nii haiglajuht kui sotsiaaltöötaja kinnitasid, et kuigi neil on ka varem samasuguseid juhtumeid ette tulnud, pole asjaajamine kunagi nii kaua aega võtnud.
Haigla juhtkond on teinud kõik endast oleneva, et Eduardile elukoht leida, kuid omavalitsused ei kipu oma seisukohtadest taganema ning püüavad seadusi endale võimalikult meeldivaiks lugeda, lootes, et vastutus veeretatakse ikkagi teise omavalitsuse kaela.
Samal ajal istub Eduard endiselt Jõgeva haigla palatis, loeb raamatuid ning ootab, millal ametkonnad konsensusele jõuavad ja talle lõpuks koha leiavad, et ta oma elu normaalselt jätkata saaks, kuigi kahjuks ilma jalgadeta.