Haigla peab patsiendile maksma ligi 11 000 eurot

FOTO: SCANPIX

Ebaõnnestunud operatsiooni tõttu Ida-Viru keskhaigla kohtusse kaevanud patsient võitis vaidluse ning haigla peab pensionärile kannatuste eest hüvitist maksma. 

2009. aasta oktoobris tehti Raissale (nimi muudetud) Ida-Viru keskhaiglas sapipõie eemaldamise operatsioon, mille käigus vigastati peensoolt, kirjutab Põhjarannik.

Vigastused õmmeldi küll kinni, kuid siiski tekkis taas soolerebend, mille tagajärjel valgus soolesisu kõhuõõnde, põhjustades kõhukelmepõletiku. Seda aga naist opereerinud Ida-Viru keskhaigla kirurg tuvastada ei suutnud ning hiljem tekkis arsti ja patsiendi sugulaste vahel konflikt, kuna kirurg keeldus naist Tartu ülikooli kliinikumi suunamast ning opereeritu lähedased tellisid selleks sõiduvahendi ja toimetasid naise omal kulul Tartusse.

Raissa nõudis haiglalt ligi miljon krooni (63 911, 65 eurot) oma  otsese, aga ka mittemateriaalse kahju hüvitamiseks.

Ida-Viru keskhaigla oma süüd ei tunnistanud, väites, et haiglas tehti patsiendi heaks kõik, mis võimalik.

Kohus tuvastas haigla süü

Kohus leidis siiski, et Ida-Viru keskhaigla on süüdi, kuid leidis, et Eesti majandusolukorda arvestades on kahjuhüvis 63 911.65 eurot tervishoiuasutusele liiga suur summa. Kohus möönis, et nii suur nõue oleks täiesti kohane kõrgelt arenenud riikides, nagu näiteks USA, mitte aga Eestis.

Kohtu arvates ei ole Raissa füüsilise võimekuse vähenemine ning tervise halvenemine tingitud pelgalt haiglas tehtud raviveast, vaid ka tema vanusest. Kohus leidis, et õiglane hüvitis mittevaralise kahju eest talle oleks tavalise töövõimelise Eesti inimese kolme aasta miinimumpalk, mis on 11 520 eurot.