K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti noored häbenevad kondoome kasutada

Hanneli Rudi
Facebook Twitter
Comments
Kondoomid.
Kondoomid. Foto: Reuters/ScanPix

Eesti 18- kuni 25-aastastest noortest kasutavad juhuvahekorras vaid pooled kondoomi ning paljuski on nende vähene kasutamine seotud piinlikkustundega.

Tervise Arengu Instituut alustas sellest nädalast järjekordset turvaseksist rääkivat kampaaniat seeriast «Kumm on seks», mis kutsub inimesi üles julgemalt rääkima turvaseksi teemadel ning pakub veebilehel nippe, kuidas seda teha.

Kampaania sihtrühm on noored vanuses 18-25. Selles eas on kõige enam partnereid, sealhulgas kaitsmata vahekordi juhuslike partneritega ning seal ajal võetakse ka kõige enam riske. Juhuvahekorras kasutatakse kondoomi vaid 50 protsendil  juhtudest ja püsipartneriga 14 protsendil.

Kondoomi kasutamine on sageli seotud piinlikkustundega, sest sageli ei julgeta end piisavalt ka kehtestada ja kondoomi kasutamise teemat tõstatada. «Enamik kondoomi kasutamisega seotud probleeme on lahendatavad suhtlemisega, olenemata sellest, kas tegu on püsi- või juhusliku suhtega,» kinnitas seksuaaltervise ekspert Siim Värv.

Tervise Arengu Instituudi uuringud näitavad, et kuigi teatakse, et kondoom kaitseb, ei peeta HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste riski piisavalt suureks. Hoopis rohkem muretsetakse soovimatu rasestumise pärast – ja see kehtib nii naiste kui meeste puhul. HIV-il ja ka paljudel seksuaalsel teel levivatel infektsioonidel ei ole nähtavaid sümptomeid, mis viibki riski alahindamiseni.

Alates 1988. aastast on Eestis HIV diagnoositud 8519 korral (seisuga 24. mai), kuid hinnanguliselt võib meil kokku olla 11 000-12 000 HIV-i nakatunud inimest. Teistest seksuaalsel teel levivatest infektsioonidest on kõige levinum klamüüdia, vähem gonokokknakkus (gonorröa), süüfilis ja genitaalherpes. Vanuserühmiti on kõige suurem nakatumine 20-24-aastaste seas.

Kuidas partneriga kondoomi ja seksi teemadest rääkida õpetavad veebilehele hiv.ee lisatud nipid. Lisaks on loodud nutitelefonidele flirtimise rakendus, mis on samuti mõeldud suhtlemise soodustamiseks, kuid sisaldab ka kondoomi meeldetuletavaid sõnumeid. Kampaania toimub koostöös Eesti Seksuaaltervise Liiduga.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles