«Päeval on haiglas valvearstid kõigil erialadel, milles haigla raviteenust osutab. Öösel ja nädalavahetustel on osal erialadest valved tagatud nn majavalvetena – valvearst on haiglas – ja osal erialadest väljakutsevalvetena,» selgitas Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) pressiesindaja Inga Lill.
Nn majavalves on selles, ühes Eesti suuremas haiglas 27 arsti ning koduvalves 17 eriala arstid, aga ka kahe operatsioonibrigaadi õed ja tehnikud.
Lille sõnul moodustavad erandi kõrva-nina-kurguarstid, kes on nn majavalves esmaspäevast neljapäevani kella 8–20 ja neil päevadel öösiti koduvalves. «Reedest esmaspäeva hommikuni on kõrva-nina-kurguarstid nn majavalves ehk nii päeval kui ka öösel haiglas kohal,» lisas ta.
Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) erakorralise meditsiini osakonna (EMO) juhataja Piret Valdeku sõnul on koduvalvetega kaetud enamik erialasid.
«Öösiti on haigla erakorralises meditsiinis tööl erakorralise meditsiini arstid, kes on pädevad tegelema patsientidega praktiliselt kõigil erialadel,» selgitas ta oma haigla töökorraldust. Vähemalt 15 arsti on haiglas valves ja umbes 10 eriala on lisaks dubleeritud koduvalvetena.
Suvepealinna Pärnu haigla ravijuhi Veiko Vahula sõnul on neil kui keskhaiglal kohustus tagada valmisolek sellistel erialadel nagu erakorraline meditsiiniabi, kirurgia, sisehaigused, sünnitusabi ja günekoloogia, pediaatria, anestesioloogia-intensiivravi, traumatoloogia-ortopeedia ning psühhiaatria.
Nendel erialadel rahastab haigekassa haiglate ööpäevaringset valmisolekut. Lisaks on koduvalves kirurg, kõrva-nina-kurguhaiguste arst, naistearst, anestesioloog, neuroloog, radioloog, samuti endoskoopia valvearst ja verekabineti arst.
Kui vältimatut arstiabi vajatakse erialadel, mida Pärnu haiglas ei ole, antakse patsiendile esmaabi haigla pädevuse piires ning suunatakse ta esimesel võimalusel edasi. Peamiselt saadetakse haiged edasi kas PERHi, ITKsse või Tartu Ülikooli kliinikumi (TÜK).