«Lähiajal saabub antidoot jaotusplaani järgi ka teistesse haiglatesse, kuna eelnenud aastal müügis olnud antidoot aegub juba selle aasta lõpus ning uus partii sai paar nädalat tagasi valmis,» lausus Põld.
Tema sõnul tootja, kellelt varem telliti odavamat hobuseseerumil baseeruvat antiseerumit, kõnealust antidooti enam ei valmista ning uut tootjat pole kahjuks seni leitud. Seda seerumit hangitakse võimalusel ka üldhaiglatesse.
«Eesti suur probleem on väiksus, seetõttu on ka meie vajadused antidootide ostuks väiksemad ning tuleb enam motiveerida tootjaid ja tarnijaid meile müüma,» tõdes Põld. Ta lisas, et viimasel ajal on suuremateski riikides probleeme antidootide hankimisega. «Selles mõttes pole antidootide turg sarnane tavaravimite turuga, kus pakkujaid võib ühele toimeainele olla mitu,» sõnas ta.
Riigieelarvest eraldatakse kallite antidootide soetamiseks igal aastal teatud summa, mis jagatakse tervishoiuteenuse osutajatele kasutamiseks laiali. Rästikumürgi antidoot on vaid üks paljudest, mida selle summa eest hangitakse.
Tartu Ülikooli kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku andmetel on spetsiifiline seerumravi näidustatud mõõduka ja raske mürgistuse korral. Ebaselgetel juhtudel on seerumravi alustamine näidustatud juhul, kui esinevad varane leukotsütoos, metaboolne atsidoos, hemolüüs, muutused EKGs või hüübimishäired.
Hariliku Euroopa rästiku mürgi antiseerumit manustatakse nii täiskasvanutele kui ka lastele üks viaal (10 ml). Seerumravi on efektiivseim, kui seda teha nelja tunni jooksul pärast rästiku hammustust. Peamised kõrvaltoimed on allergilised reaktsioonid ja seerumtõbi.
Mürgistusteabekeskusel puudub rästikumürgi antidootide varasema kasutamise kohta ühtne riiklik statistika, mistõttu alustati alates eelmisest aastast antidootide programmi. «Loodame saada vajaminevast ülevaate järgneva viie aastaga, ent vastumürkide uuenduste ja vajaduste hindamiseks tehakse tööd jooksvalt, samuti pole keskusele teadaolevalt ühelegi reaalselt antidooti vajanule see manustamata jäänud,» rõhutas Põld.
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõuniku Maris Jakobsoni sõnul on surma põhjuste registri andmetel alates 1997. aastast leidnud Eestis seoses rästikuhammustusega aset kaks surmajuhtu – mõlemal puhul oli tegu eaka naisega.
Kättesaadavus
Lähitulevikus on Vipera Tab saadaval järgmistes haiglates:
• Põhja-Eesti regionaalhaiglas
• Tartu Ülikooli kliinikumis
• Ida-Tallinna keskhaiglas
• Lääne-Tallinna keskhaiglas