Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Hiina teadlaste avastus võib sigadest organite kasvulavad teha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Teelemari Loonet
Copy
Ehkki osad teadlased töötavad innukalt selles suunas, et sead inimestele siirdamiseks sobivaid organeid kasvatada saaksid, peavad teised seda ebaeetiliseks
Ehkki osad teadlased töötavad innukalt selles suunas, et sead inimestele siirdamiseks sobivaid organeid kasvatada saaksid, peavad teised seda ebaeetiliseks Foto: ERMINDO ARMINO/AP

Hiina teadlased avastasid meetodi, kuidas mõjutada sigade rakke nii, et neist oleks võimalik sarnaselt tüvirakkudele ükskõik milliseid kudesid kasvatada.

Uurijate arvates võib nende avastus aidata ka inimeste haiguste ravimist edendada ja aretada sigu, kelle elundeid oleks võimalik inimestele siirdada, kirjutab

BBC News

.

Uuringut juhtinud doktor Lei Xiao Shanghai Biokeemia ja Rakubioloogia Instituudist ütles, et paljud varasemad katsed loomade rakke pluripotentseteks tüvirakkudeks muuta on nurjunud. «Seetõttu on meie avastus täiesti uudne ning väga oluline ja sel on nii inimeste kui loomade tervise seisukohast mitmeid kasutusviise,» ütles Xiao.

Xiao meeskond kasutas sigade kõrvadest ja luuüdist pärit rakke, millesse siirdati viiruse abil teatud kemikaalide segu. Sel teel «ümberprogrammeeritud» rakud olid võimelised arenema embrüo lootelehtedes sisalduvateks kolme tüüpi diferentseerumata rakkudeks.

Kuna sigade organid on nii suuruse kui funktsioonide poolest inimeste omadele lähedased, usub Xiao, et tulevikus võiksid just sead inimestele siirdamiseks sobivaid organeid kasvatada. «Ümberprogrammeeritud» tüvirakke saaks tema hinnangul kasutada selleks, et sigade organeid inimeste immuunsüsteemiga kohaldada, aga ka sigadel inimeste haiguste esile kutsumiseks. See võimaldaks uusi ravimeetodeid inimestest vabatahtlike asemel sigade peal katsetada.

Xiao sõnul võib tema avastus ka põllumajandusliku tähtsusega olla, aidates tulevikus loomi tervemaks muuta ja nende kasvu reguleerida.

Suurbritannia viljakusmeditsiini asjatundja Chris Mason ütles, et ilmselt annab hiinlaste avastus uut hoogu katsetele kasvatada sigade rakkudest selliseid organeid, mida saaks edukalt inimestele siirdada. Ta ütles, et viimastel kuudel tehtud väikesemõõdulised kliinilised katsed on selles vallas suurt edasiminekut näidanud.

Kui inimestele sobivate organite kunstlik loomine õnnestuks, tähendaks see Masoni hinnangul tohutut edasiminekut organpuudulikkuse ravis ning võiks lähima kümnendi jooksul miljonite inimeste elukvaliteeti mõjutada.

Suurbritannia terviseuuringute fondi Dr Hadwen Trust for Humane Research teadusala direktor Sebastien Farnaud jäi aga avastuse suhtes skeptiliseks. «Äärmiselt spekulatiivset uuringut, mis näeks meid teadvusega olendeid pelgalt organite kasvulavadena kasutamas, ei saa toetada eetilisest aspektist ja lisaks on see ka teaduslikult küsitav,» sõnas Farnaud.

Ta lisas, et sigade organeid inimestele siirdades riskitaks ühtlasi sigade viiruste levimisega inimeste seas.

Märksõnad

Tagasi üles