Moldova valib Eesti eeskujul e-tervise teenuseid

Piret Lakson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eestlased jagavad moldovlastele kogemusi ja teadmisi e-tervise lahenduste osas.
Eestlased jagavad moldovlastele kogemusi ja teadmisi e-tervise lahenduste osas. Foto: Liis Treimann / Postimees

Praxise eestvedamisel ja välisministeeriumi toel viibivad Eesti e-tervise spetsialistid sel nädalal Moldovas, et jagada kogemusi ja teadmisi e-tervise lahendustest.

Viimase aasta jooksul on eksperdid aidanud arendada Moldova riiklikku e-tervise strateegiat ning nüüd valitakse välja need teenused, mida Moldovas järgneva kahe aasta jooksul kasutama hakatakse.

Üks ekspertidest, doktor Peeter Ross mäkis, et Moldova e-tervise lahendustes on valmis juba väga mitmed olulised komponendid. «On väga tore märkida, et selles faasis on Eesti e-tervise kogemustest Moldovas kõige suurem kasu ning praegu saame seda maksimaalselt ära kasutada, et Moldovas juba alustatu edukalt lõpule viia,» tõdes Ross.

Tervishoiuinformaatika ekspert Ain Aaviksoo ütles, et Moldova on hea näide Eesti praktilise kogemuse jagamise võimalusest. «Moldovas eksisteerib unikaalne võimalus toetada vajalikke ümberkorraldusi tervishoiusüsteemis, kasutades kaasaegseid IKT (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia - toim)
võimalusi,» lisas ta.

E-teenused suurendavad tervisega seonduvate tegevuste läbipaistvust, ravikvaliteeti ning annavad võimaluse analüüsida olemasolevaid protsesse ja teha tervishoidu paremaid investeeringuid.

Moldovas on praegu oluline leida just sellised teenused, millest elanikud kiiresti ja vahetult kasu saaksid. Selle näiteks on pideva infovooga integreeritud haigla- ja perearstivõrgustik või Eestis tugevasti kanda kinnitanud digiretsept.

Eesti poolt on e-tervise teenuste arendamise projekti kaasatud tervishoiu analüütik Priit Kruus Praxisest, tervishoiuinformaatika ekspert Ain Aaviksoo, e-tervise ekspert Peeter Ross ning e-Riigi Akadeemia ekspert Arvo Ott.

Eesti poolt veab projekti poliitikauuringute keskus Praxis ning Moldova-poolseteks partneriteks on sealne tervishoiuministeerium ja kohalik WHO esindus. Projekti tegevusi kaasrahastab Eesti välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

E-tervise teenuste arendamise projekt on üks osa laiemast koostööst Eesti ja Moldova valdkondlike organisatsioonide vahel.

Tagasi üles