Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Tiit Härma juurutas uue operatsioonimeetodi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Liis Velsker
Copy
Dr Tiit Härma.
Dr Tiit Härma. Foto: Arno Saar / Õhtuleht

Tallinna Lastehaigla ortopeediaosakonna juhataja Tiit Härma opereeris 26. augustil lastehaiglas ning Eestis esimest korda mini-invasiivsel meetodil 16-aastase nooruki kingseparinda.

«Kui siiani oleme mini-invasiivset meetodit kasutanud pectus excavatumi ehk lehterrinna korrigeerimisel, siis nüüd opereerisime pectus carinatumit – eesti keeles tuntud kui andur- ehk kingseparind, lääneriikides pigeon chest ehk tuvirind,» selgitab Tiit Härma, lisades, et pectus carinatumil on ka teisi alaliike.

«PC täpne põhjus on teadmata, ent see võib olla tingitud kasvuspurdist lapse 2–3 aasta vanuses või murdeeas, harvem lahtisest südameoperatsioonist. See võib olla üksik kõrvalekalle või kaasneda geneetiliste haiguste või sündroomidega,» selgitas Härma.

Härma lisas, et Abramsoni tehnika, mida esimest korda rakendati Argentiinas 2002, tähendab, et rinnaku ette asetatakse subkutaanselt, rindkere külgmiste sisselõigete kaudu survestatud varras, mis kolme aasta pärast eemaldatakse.

Invasiivse meetodi alternatiiviks on nn lahtine meetod, mille puhul taastumisprotsess on aeglasem.

Esimest korda kuulis dr Tiit Härma Abramsoni tehnikast lastehaigla koostööpartnerilt, Tallinna Ülikooli meditsiiniantropoloogia magistrandilt Davide Ticchielt. Et Ticchie uurimistöö teema on Itaalia ja Eesti lastehaiglate patsientide ravi, hooldus ja heaolu, tegi ta enda koostatud tüüpküsimustiku alusel intervjuu ka dr Härma esimesele uue meetodiga ravitud patsiendile.

Märksõnad

Tagasi üles