Prognoos: majanduskriis suurendab enesetappude arvu
Prognoos põhineb 26 Euroopa Liidu riigist kogutud andmetel, mis puudutavad majanduse olukorda ja surmajuhtumite arvu viimase 30 aasta jooksul, vahendab BBC News.
Näiteks Suurbritannias võib kasvav töötus uuringu põhjal kaasa tuua kuni 290 enesetappu aastas. Briti Kaubanduskoja prognoosi kohaselt on kõige hullem aeg aga alles ees ning tööpuuduse tipu saabumist võib oodata järgmisel aastal.
Prognoosi koostasid Oxfordi ülikooli ja Londoni hügieeni- ning troopilise meditsiini kooli uurijad. Nende andmetel tähendas tööpuuduse kolmeprotsendiline kasvamine 30-44 aastaste meeste seas südameatakkide arvu 2,7 protsendilist suurenemist samas vanusegrupis.
Mõlemast soost kuni 64-aastaste inimeste seas suurendab töötuse kolmeprotsendiline kasvamine 2,4 protsendi võrra enesetappude ja mõrvade arvu. Alkoholi liigtarvitamisega seotud surmajuhtumite arv kasvas vaadeldud andmete põhjal aga tervelt 28 protsendi võrra.
Liikluses hukkunute arv seevastu hoopis vähenes 4,2 protsendi võrra. Teadlaste hinnangul on selle põhjuseks rahapuudus, mis inimesi üha enam kõndima või ühistransporti kasutama sunnib.
Ometi ei tähenda tööpuuduse kolmeprotsendiline vähenemine, et ka suitsiidide arv sellest automaatselt langeks. Uurijate sõnul ei avalda tööpuuduse nii väike leevendumine enesetappude arvule mingit mõju, sest inimeste vaimne tervis ei sõltu vaid töökoha olemasolust. Olulised on ka ametipositsioon, töötingimused ja rahaline kindlustatus, mis kriisiajal ka töökoha olemasolule vaatamata hoobi võivad saada.
Üks uuringu autoreist, Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli professor Martin McKee ütles, et enesetapud on vaid jäämäe tipp ning tegelikult põhjustab masu vaimseid probleeme palju suuremale hulgale inimestele.
Vaimse tervisega tegeleva heategevusorganisatsiooni Mind esindaja Paul Farmer loetles inimeste heaolu mõjutavate teguritena mitmeid majanduskriisi ajal kannatavaid näitajaid. «Vaimne heaolu sõltub suurest hulgast teguritest alates töökoha olemasolust ja töötingimustest kuni majandusliku kindlustatuseni. Need kõik võivad majanduskriisi ajal kannatada saada.»
Farmer lisas, et töötus, rahalised raskused ja võlad on tuntud stressitekitajad, mis võivad põhjustada depressiooni ja suitsiidimõtteid. Ta lisas, et eriti tugevalt mõjutab kriisiaeg mehi, kes peavad oma staatust olulisemaks kui naised. Farmeri sõnul tekib igal seitsmendal töö kaotanud mehel sellele järgneva poole aasta jooksul depressioon.