Pudelist söövaid beebisid kiputakse üle toitma

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Asjatundjad soovitavad last imetada kuni tema teise sünnipäevani ja kauemgi
Asjatundjad soovitavad last imetada kuni tema teise sünnipäevani ja kauemgi Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF
Suurbritannias tehtud uuring näitab, et paljud imikut pudeliga toitvad emad ei tea, kuidas last õigesti sööta.

Enamasti kiputakse beebisid üle toitma, tõstes sellega nende kehakaalu liigse suurenemise riski, kirjutab Reuters.

Uuringut juhtinud doktor Rajalakshmi Lakshman Cambridge’i ülikoolist ütles, et uurimisrühma eesmärgiks oli välja selgitada, miks piimasegu söövad lapsed rinnapiima saajatest sagedamini ülekaalulisusele kalduvad

Selleks vaadeldi 23 uuringu andmeid, mis puudutasid 13 263 inimest. Lakshmani sõnul üllatas uurijaid see, et paljud piimasegu kasutavad emad vaevlesid negatiivsete emotsioonide küüsis. Nad tundsid süüd, viha, muret ja ebakindlust ning arvasid, et on läbi kukkunud.

Samuti kurtsid emad, et neil napib infot piimasegu kasutamise kohta. Paljud neist tegid segu ettevalmistamisel vigu, näiteks valasid pudelisse kõigepealt pulbri, mitte vee. Lakshmani sõnul võib see aga segu kontsentratsiooni ja seeläbi ka segu kalorsust kuni 15 protsendi võrra suurendada.

Samuti tehti vigu pulbri koguse mõõtmisel ja vee soojendamisel.

«Kõik need asjad on olulised,» sõnas Lakshman. Ta lisas, et rinnaga toitmise propageerimise tõttu ei saa kõik värsked lapsevanemad piimasegu kasutamise kohta piisavalt infot. Kahe kuu vanuste laste emadest oli pudeliga toitmise osas juhiseid saanud vaid 21 protsenti.

Samuti selgus uuringust, et lapsevanemad vahetasid tihti piimasegusid, sest arvasid, et segu väljasülitamine on märk sellest, et laps ei talu mõnd selle koostisosa. Lakshmani hinnangul võib selline käitumine aga hoopis ületoitmisest tingitud olla.

Piimaseguga liialdamise vältimiseks soovitab professor lapse häälitsusi jälgida ja soovituslikke koguseid mitte ületada. Lisaks pani Lakshman värsketele lapsevanematele südamele, et imiku nutt ei tähenda tingimata seda, et ta süüa tahab.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles