Noorte hinge rusub alkoholi ja tubaka kuritarvitamine

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Suitsetaja.
Suitsetaja. Foto: Caro / Scanpix

Iga teine 15-18-aastane Eesti noor usub, et riigis tuleks esmajärjekorras tegeleda alkoholi ja tubaka kuritarvitamise probleemiga, selgus uuringufirma Saar Poll läbi viidud küsitlusest.

Laste õiguste teemal teostatud uuring näitas, et Eestis on rohkem kui teistes Euroopa Liidu liikmesriikides neid noori, kelle meelest on alkoholi ja tubaka kuritarvitamine küsimus, millega riigivõimud peaksid esmajoones tegelema.

Eestis arvas nii 49 protsenti noortest. Mitte üheski teises liikmesriigis 27-st ei asetunud alkoholi ja tubaka probleem nimekirjas esikohale.

Läti ja Leedu noored pidasid prioriteetseks küsimuseks lastevastast vägivalda, ungarlased narkootikume, prantslased aga diskrimineerimist ja rassismi ning taanlased hoopis laste seksuaalset kuritarvitamist.

Eesti noored jäid teiste riikidega võrreldes eriarvamusele veel muuski. Vastajailt küsiti, millistes valdkondades peaks valitsus ja riigiasutused õigusaktide või otsuste vastuvõtmisel iseäranis laste huvidega arvestama. Kui Euroopas asetusid üldiselt nimistu eesotsa haridus, laste turvalisus ja tervishoid, siis Eesti noored tõid olulise valdkonnana välja ka spordi ning vaba aja.

Koguni 60 protsenti leidis, et sport ja vaba aeg on teemad, kus riigivõimud peaksid laste huve arvesse võtma, mis on kaks korda kõrgem kui Euroopa Liidu keskmine näitaja (32 protsenti). Samal moel eristus Eesti tulemus teiste riikide omast täpselt aasta tagasi tehtud uuringus.

Valdav enamik Eesti noori (86 protsenti) leiab, et alla 18-aastaste laste eriõigused on Eestis suhteliselt või väga hästi kaitstud. 21 protsenti on ise otsinud või teab mõnd omavanust, kes on otsinud abi enda õiguste rikkumisega seoses.

Küsitluse laste õiguste teemal viis uuringufirma Saar Poll läbi Euroopa Komisjoni tellimusel tänavu maikuus. Kokku küsitleti kogu Euroopas enam kui 10 000 noort inimest vanuses 15-18 eluaastat, Eestis uuriti arvamusi 250 noorelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles