P, 28.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pereõed saavad suurema vastutuse

Facebook Twitter
Comments
Pereõdede vastutus suureneb.
Pereõdede vastutus suureneb. Foto: Corbis / Scanpix

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamiseks seadusmuudatused, millega suureneb pereõdede roll ja vastutus - näiteks saavad nad hakata iseseisvalt tegema laste tervisekontrolle ning nõustama kroonilisi haigeid.

Olulisima muudatusena defineeritakse pereõe roll ning tema vastutus, teatas ministeerium. Pereõdede vastuvõttude arv perearsti praksises on järjest suurenenud, muudatustega määratletakse senisest selgemalt toiminguid, mida saab teha pereõde.

Näiteks saab pereõde jälgida ja nõustada kroonilist haiget, teha tervele lapsele ennetavat tervisekontrolli või anda viirushaigustesse haigestunud patsientidele esmast nõu.

«Eesmärk on muuta esmatasandi arstiabi kättesaadavamaks, sest mitmeid küsimusi saab aidata lahendada ka pereõde,» ütles sotsiaalminister Hanno Pevkur.

Määrusega täpsustatakse, et perearstiga peab koos töötama üks täiskohaga õde, kehtestatakse laste ennetavate tervisekontrollide ajakava koos nende jaotusega arsti ja õe vahel ning uuendatakse kättesaadavuse nõudeid.

Perearsti vastuvõtule viie päevaga

Perearstide hinnangul ei ole põhjendatud praegune nõue, et arsti vastuvõtule peab pääsema kolme päeva jooksul. Ägeda tervisemurega peab arsti juurde kindlasti saama samal päeval. Teistel juhtudel on kavas lubatud ooteaega pikendada kolmelt päevalt viiele.

Krooniline haige, kelle terviseseisund on stabiilne, saab koos arsti või õega oma regulaarset tervisekontrolli või retsepti uuendamist ette planeerida. Kui aga krooniline haigus ägeneb, siis peab inimene saama arsti või õe vastuvõtule samal päeval.

Muudatused on kavas jõustada järgmise aasta algusest.

Sotsiaalministeerium esitab eelnõu kooskõlastamiseks e-õiguse kaudu ministeeriumidele ning arvamuse avaldamiseks perearstide seltsile, õdede liidule, haigekassale ja tervishoiuametile.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles