Naistele sobib jalgpall rohkem kui tervisejooks?

Naistele sobib jalgpall rohkem kui tervisejooks?

FOTO: AFP / Scanpix

Taani Kopenhaageni ülikooli teadlaste sõnul sobib naistele kehakaalu langetamiseks jalgpall rohkem kui tervisejooks.

Uurijad lisasid, et jalgpall on mäng, kus pannakse proovile nii lihaste tugevus kui ka südame ja veresoonkonna töö, kirjutab Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports

«Jalgpall on meeskonnamäng, mis võimaldab ka suhelda. Jalgpalli harrastatakse meelsamini, kuna seal on kaaslaste toetus. Jooksmise puhul võib tekkida, et üksinda ei viitsita jooksma minna. Kuigi jooksmist peetakse üheks kõige paremaks enda vormis hoidmise viisiks,» selgitasid uurijad.

Kaheaastase uuringu ajal jälgiti 100 naise sportimist. Naised jagati kolme gruppi, millest esimene mängis jalgpalli, teine grupp jooksis ja kolmas oli kontrollgrupp.

Uuringut juhtinud Peter Krustrupi kinnitusel olid jalgpalli mänginud naised kehakaalu alandamisel kõige edukamad.

«Jalgpall andis naiste organismile mitu erinevat koormust. Ka tuli seal osavust üles näidata. Samuti paranesid jalgpalli mänginud naiste südame- ja veresoonkonna töö,» kinnitas uurija.

Krustrup jätkas, et jalgpall kasvatas naiste lihasmassi ja vähendas rasvkudet ning parandas ka kopsude tööd.

«Kuna jalgpallis on ühendatud mitmed tervisele kasulikud asjad, siis sobib see sport naistele üsna hästi,» nentis uurija.

Sporditeadlane Laila Ottesen selgitas, et jalgpalli mänginud naised olid teistmoodi motiveeritud kui jooksmisega tegelenud naised.

«Jooksjate eesmärgiks oli ideaalse kehakaalu saavutamine ja tervise parandamine. Jalgpalli mänginud naised keskendusid mängule ja selle nautimisele ning neid motiveeris mäng ja kaaslastega koos olemine. Kehakaalu langusele ei keskendutud, kuid see saavutati ikkagi,» sõnas Ottesen.

Ka jätkas enamik jalgpalli mänginud naistest jalgpalli mängimist pärast uuringu lõppu. Jooksjatest suur osa loobus, kuna neil puudus edaspidine motivatsioon.

«Osa jooksjategrupis olnud naistest liitus pärast uuringuprojekti lõppu jalgpalluritega, kuna neile tundus see treeningviis huvitavam ja motiveerivam,» tegid teadlased kokkuvõtte.

Populaarne

Tagasi üles