Milliseid ravimeid kasutada gripi korral?
Gripi ravi on suunatud kas viiruse hävitamisele või gripiga kaasnevate sümptomite leevendamisele. Esimeste sekka kuuluvad Tamiflu ja Relenza, mis on retseptiravimid. Palaviku, valu, nohu ja köha sümptomaatiliseks raviks sobivad ka käsimüügiravimid. Nende kasutamise puhul peab organismi immuunsüsteem gripiviirusega ise võitlema.
Laste puhul tuleb arvestada sellega, et üldjuhul ei tohiks kasutada ravimeid, mis sisaldavad mitut toimeainet. Samaaegselt esineva palaviku, nohu ja köha raviks mõeldud kombinatsioonravimid toimivad küll ka laste puhul, kuid võivad tekitada kõrvaltoimeid – allergilisi reaktsioone, unehäireid, uimasust, hallutsinatsioone ja südamepekslemist.
Grippi saab ennetada vaktsiiniga, kuid nakatumise ajal vaktsiin ei aita. Samuti ei toimi gripi puhul antibiootikumid. Antibiootikume määrab arst aga kindlasti juhul, kui gripi tagajärjel on tekkinud näiteks kopsupõletik.
Gripi sümptomite leevendamiseks:
palavik, valud – valuvaigistid (paratsetamool, ibuprofeen, täiskasvanutele ka aspiriin, kurguvalu korral sobivad veel lokaalsed valuvaigistid ja antiseptikumid, näiteks erinevad pastillid ja pihustid;
ninakinnisus, ninakõrvalkoobaste turse ja valu - ninakinnisust vähendavad sümpatomimeetikumid (nii ninatilgad/pihustid kui ka suukaudselt manustatavad), sobivad ka kombinatsioonis allergiavastaste antihistamiinikumidega;
köha - rögalahtistid, sealhulgas ka ravimtaimede baasil valmistatud. Kinnise ja paukuva köha raviks kasutatavad ravimid on reeglina retseptiravimid.