Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Puudega tüdrukud saavad fondi toel jätkata taastusraviga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Piret Lakson
Copy
Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Foto: SCANPIX

TÜ Kliinikumi lastefond aitab kompenseerida Pärnumaa pere kahe puudega tütre taastusraviga kaasnevad sõidukulud, võimaldades nii tüdrukutel teraapiaga jätkata.

Pere noorim laps Kelli on nelja-aastane tüdruk, kellel diagnoositi kolme kuu vanusena eptileptiline ensefalopaatia, millega kaasneb raske vaimne ja motoorne mahajäämus.

Kaasuvate haigustena on lapsel kopsuatelektaas ehk kopsukollaps (üks kops ei tööta) ja astigmatism (ebaselge nägemine). Oma haigusest tingituna Kelli ei istu, ei seisa, ei kõnni ega räägi. Lisaks vajab ta hingamisel lisahapnikku ning nägemiseks spetsiaalseid prille.

Et tüdruk vajab pidevat taastusravi, tuleb Kelli perel 4-5 korda nädalas sõita 25 kilomeetri kaugusel asuvasse Pärnu haiglasse, kus tüdruk käib ujumas ja logopeedi juures ning saab tegevusteraapiat, füsioteraapiat ja massaaži.

Lisaks peab Kelli pidevalt käima Tartus end neuroloogile ja kopsuarstile näitamas ning kriitilistel momentidel tuleb perel samuti ette võtta sõit Tartusse, sest Pärnus puuduvad spetsialistid Kelli abistamiseks.

Peres kasvab ka teine puudega tütar, kuueaastane Aile, kes kannatab mõlema puusaliigese düsplaasia all. Haiguse tagajärjel on tema üks jalg teisest ühe sentimeetri võrra lühem, vaagen sissepoole roteerunud ning tekkinud skolioos (lülisamba kõverdumine külgede suunas). Oma puude tõttu vajab temagi pidevat logopeedilist abi ning ravivõimlemist, mis nõuab perelt 2-3 korda nädalas Pärnusse sõitmist.

Kuivõrd pereisa kaotas kolm aastat tagasi tööõnnetuse tagajärjel 50 protsenti töövõimest, on perekonnal keeruline leida laste taastusravile transportimiseks vajalikke ressursse. Varasemalt kattis Kelli taastusraviga kaasnevad sõidukulud MTÜ Naerata Ometi, kes toetas peret proportsionaalselt annetajatelt laekunud summaga, mis viimasel ajal oli märkimisväärselt kahanenud.

Pere oli sunnitud abi otsima lastefondilt, kes otsustas projekti MTÜ Naerata Ometi-lt üle võtta ning kompenseerida perioodil september 2013 - juuni 2014 pere mõlema tütre transpordikulud kuni 350 euroga ühes kuus.

Laste ema tunnistab, et see on pere jaoks suur abi. «Kelli saab tänu sellele oma arenguks vajalikud teraapiad ja areneb pisikeste edusammudega. Ailele tagavad teraapiad aga selle, et skolioos ei süvene ning ta on võimeline sügisel minema tavakooli nagu iga teine laps. Samuti on see nende mõlema jaoks võimalus sotsialiseeruda,» rääkis ta.

«Enda vahenditega saaksime me heal juhul ainult Kellile ühe teraapia nädalas lubada, kuid sellest jääks kahtlemata väheks,» on ta kõigile toetajatele äärmiselt tänulik.

Tagasi üles