Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Teadlased leidsid eesnäärmevähki hävitava antikeha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

USA teadlased leidsid antikeha, mis hävitab eesnäärmevähi rakke ning suutsid hiirtega tehtud katsetes alistada isegi siiretega vähi.


Antikeha nimega F77 seostus eelistatult pahaloomuliste eesnäärmevähi rakkudega ning aitas kaasa nende hukule. Uurimus avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academy of Science, vahendab Tartu Ülikooli teadusportaal 

Novaator

.

Antikehad süstiti hiirtele, kellel oli kaugele arenenud metastaasidega eesnäärmevähk. Teadlased leidsid, et antikeha suutis avastada ja hävitada ka androgeen-sõltumatuid vähirakke. Pennsylvania ülikooli teadlaste sõnul selline vähitüüp tavaliselt ravile ei allu.

Teadlaste sõnul on F77 otseselt seotud vähiraku hukuga ning antikeha piiras efektiivselt ka kasvaja laienemist. Normaalsetele keharakkudele F77 ei mõjunud, samuti ei rünnanud ta teist tüüpi vähirakke.

«Leitud antikeha andis väga lubavaid tulemusi eesnäärmevähi diagnoosimisel ja ravimisel, eriti androgeen-sõltumatu vähitüübi puhul, mis levib sageli teistesse kudedesse ning mida on väga keeruline ravida,» kirjutasid teadlased.

Statistiliselt elab viis aastat pärast eesnäärmevähi diagnoosimist kõigest 34 protsenti patsientidest. Meestel levinud vähitüüpidest on eesnäärmevähk teisel kohal, kuid tegelikult haigestub sellesse ilmselt rohkem mehi, kui ametlik statistika näitab.

Eesnäärmevähki haigestutakse sageli kõrges vanuses ning haiguse põdejad ei tea oma haigusest mõnikord midagi ja surevad sageli muudel põhjustel. Ametliku statistika kohaselt sureb eesnäärmevähki aastas pool miljonit meest üle maailma.

Tagasi üles