Saada vihje

Saagem tuttavaks: kauaoodatud digiretsept

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Artikli foto
Foto: Liis Treimann

Alates 1. jaanuarist võetakse üle Eesti kasutusele digiretsept, kuid 28. veebruarini kestva üleminekuperioodi jooksul saab apteek ravimeid väljastada nii paber- kui digiretsepti alusel.

Paberretsepti alusel saab patsient ravimi välja osta kõikidest apteekidest. Digiretsepti alusel väljakirjutatud ravimeid saab osta vaid digiretsepti süsteemiga liitunud apteekidest, mis on märgistatud digiretsepti logoga.

Apteekide nimekiri on üleval ka haigekassa kodulehel. Apteekrite kinnitusel on alates jaanuarist digiretsepti alusel ravimit võimalik osta enamikust Eesti apteekidest.

Üleminekuperioodi kestel arst ühetle ja samale patsiendile korraga enam nii digi- kui paberretsepti kirjutada ei tohi. Valima peab kas paber- või digiretsepti. Arst peaks eelistama digiretsepti koostamist ning patsientidel ei ole põhjust usaldada vaid paberkandjal koostatud retsepti. 

Digiretsept on elektrooniline ravimiretsept, mille arst patsiendile arvutis välja kirjutab. Digiretsepti ei prindita välja, vaid saadetakse arsti arvutist interneti teel otse retseptikeskusesse ehk elektroonilisse andmekogusse.

Digiretsepti tulekuga kaob ära senine roheline retseptiplank. Vajadusel, näiteks kui peaks olema probleeme internetiühendusega, saavad arstid ka tulevikus välja kirjutada paberretsepte.

Digiretsepti puhul ei pea apteeki ravimit välja ostma minnes paberkandjal retsepti kohta infot olema. Selle asemel peab kaasa võtma iskut tõendava dokumendi, kus oleks peal pilt ning isikukood, näiteks ID-kaart, juhiluba või pass. 

Apteeker leiab retseptikeskusest patsiendi isikukoodi abil hõlpsasti üles kogu talle vajaliku info.

Korduma kippuvad küsimused digiretsepti kohta

Kas arst võib kirjutada välja toimeainepõhist retsepti?
Ikka, ning seda on isegi soovitav teha, kui ei ole just mingit põhjust konkreetse ravimi väljastamiseks. Toimeainepõhise retseptiga on patsiendil apteegis võimalik valida endale soodsaim ravim.

Kuidas ma tean, millised ravimid on mulle välja kirjutatud?
Seda saab tulevikus näha internetis riigiportaali www.eesti.ee kaudu. Kui patsiendil internetiühendus puudub, võib paluda arstilt väljakirjutatud ravimite paberile märkimist. Riigiportaali eelis on see, et sealt on näha kogu info väljakirjutatud ravimite kohta (eri arstide kirjutatud retseptid, kas ja millal on ravimid välja ostetud, kaua retsept kehtib jne).

Kas pean ravimi ostma konkreetsest apteegist?
Kui arst kirjutab välja digiretsepti, saab selle koheselt välja osta ükskõik millisest süsteemiga liitunud apteegist.

Kui apteekril internetiühendust pole, kas jään siis ravimist ilma?
Sel juhul saab apteeker helistada spetsiaalsele operaatoriteenusele ning sealt antakse talle ravimi väljastamiseks vajalik info.

Kas ma saan jätkuvalt kellegi teise jaoks (eakas vanaema, haige naaber jne) retsepti välja osta?
Kui retseptile piiranguid peale pandud pole, siis saab patsiendi eest ravimi välja osta keegi teine - vaja on vaid patsiendi isikukoodi, ravimi väljaostjal ka oma isikut tõendavat dokumenti ning mitme retsepti korral soovitavalt ravimi toimeainet, nime, arsti nime, väljakirjutamise aega vms. juhul, kui soovitakse vaid ühte kindlat retsepti välja osta.

Digiretsept muudab teise inimese jaoks ravimi väljaostmise praegusega võrreldes lihtsamaks. Kui praegu on apteegist rohu kättesaamiseks vaja kõigepealt patsiendi käest saada paberkandjal retsept, siis digiretsepti puhul võib ostja minna otse apteeki.

Kuidas saab määrata, kes võib minu eest ravimit välja osta?
Kui soovitakse, et retsepti väljaostjate võimalik ring oleks piiratud, tuleb paluda, et arst märgiks retsepti privaatseks või volitatuks. Sel juhul saab ravimi välja osta ainult inimene ise või volitatud isikud.

Viimased saab patsient määrata patsiendiportaalis ja see on ühekordne tegevus. Teisele inimesele volituse andmiseks on vaja teada tema nime ja isikukoodi. Volitatud isikuid võib olla üks või rohkem.

Milleks on vaja digiretsepti? Mis läheb paremaks võrreldes praeguse süsteemiga?
Kõige suuremaks eeliseks on kogunev info, mille abil on võimalik arstil teha asjakohasemaid raviotsuseid. Ta saab ülevaate näiteks sellest, kas patsient on ravimi üldse välja ostnud.

Juhul, kui patsiendil on palju väljaostmata jäänud retsepte (näiteks seetõttu, et ravim osutub liiga kalliks), saab edaspidi kalli originaalpreparaadi välja vahetada alternatiivse odavama vastu. Kuna arst näeb kõiki patsiendi ravimeid, tekib tal võimalus vältida selliste ravimite lisamist raviskeemi, mis küll eraldi võttes on ohutud, kuid mille koos kasutamine võib teatud juhtudel põhjustada ebasoodsaid kõrvaltoimeid.

Praegu on sellise info vahetamine juhuslik ning sõltub suuresti patsiendi enese initsiatiivist ning mälust. Lisaks on arstil kergem tuvastada ka ravimite vääriti kasutamist. Ka apteekritel on rohkem infot, mille põhjal ta saab patsienti paremini nõustada vastavalt iga inimese konkreetsetele vajadustele. Oluline on see, et patsient võib kindel olla, et süsteem otsib talle välja seadusandlusest tuleneva soodsaima soodusmäära.

Kust ma saan soovi korral rohkem infot digiretseptist?
Internetis saab rohkem teavet digiretsepti kodulehelt. Samuti võib helistada haigekassa infotelefonile 16363.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles